"V prvním čtvrtletí, tradičně nejsilnějším čtvrtletí pro Asii, bylo na trhu nedostatek nových produktů od předních výrobců, a uživatelé proto odložili nákupy v naději na lepší chytré telefony, které přijdou později," uvedl v prohlášení analytik Anshul Gupta. Prodej brzdí rovněž nejistý další hospodářský vývoj v rozvinutých zemích.

Prodej mobilů v Číně se meziročně snížil o šest procent, protože spotřebitelé čekají na nové přístroje. Čína je největším trhem s mobilními telefony na světě.

Gartner rovněž varoval, že slabý start do nového roku vede k obezřetnosti, a snížil výhled celoročního prodeje mobilů o 20 miliónů přístrojů.

Nokia si držela první místo v prodeji mobilních telefonů od roku 1998. V prvním čtvrtletí se její prodej podle údajů Gartnera snížil o 22,7 procenta na 83,16 miliónu přístrojů a podíl na trhu činil 19,5 procenta. Na trhu s chytrými telefony měla Nokia podíl jen devět procent.

Prodej Samsungu naopak stoupl o 25,9 procenta na 86,67 miliónu přístrojů a podíl na trhu stoupl na 20,7 procenta. Třetí je Apple s podílem na trhu 7,9 procenta a do první pětky se dostaly ještě firmy ZTE a LG, napsala agentura Reuters.

Gartner je jedinou výzkumnou společností, která zveřejňuje údaje o aktuálním prodeji zákazníkům. Ostatní společnosti se zaměřují na údaje o výrobě.