Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Vylepšujeme fotky z letní dovolené, aby neskončily v koši

Letní prázdniny jsou již prakticky u konce a řada lidí si z dovolených přivezla hromadu fotografií. I pokud se některé nepovedly, nemusí rovnou končit v koši. Pokažené momentky se totiž dají často zachránit pomocí speciálních programů.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Vylepšujeme fotky z letní dovolené, aby neskončily v koši

Odborníky na úpravu fotografií jsou tzv. grafické editory. Takové programy umějí zaostřit rozmazané části fotografií, vylepšit expozici a vyvážení bílé nebo snížit hladinu šumu u momentek, které byly vytvářeny ve špatných světelných podmínkách.

Je však nutné podotknout, že podobné programy samozřejmě nejsou všespásné, ale pomoci skutečně mohou. Snímek, jenž byl na první pohled zralý tak akorát do koše, může už po pár úpravách zdobit rodinné album.

Vylepšené snímky jsou zajímavější

Zajímavě vypadají také fotografie, které jsou vylepšeny různými efekty, jako je například proměna na olejomalbu, negativ nebo na starou fotografii. Také k tomu slouží grafické editory. Jedním kliknutím díky nim také může snímek vypadat, jako by byl nakreslen tužkou nebo vytesán do kamene.

Kromě grafických editorů existuje také řada propracovaných programů, které se soustředí pouze na jeden vizuální efekt. Ty dokážou proměnit sérii fotografií v krátký film, obrovský panoramatický snímek nebo koláž.

Drtivá většina grafických programů je nabízena za poplatek, najdou se nicméně i výjimky, které jsou úplně zadarmo. Je jich však jako šafránu, o vývoj takových programů se totiž starají zpravidla jen nadšenci.

Zálohovat doma i na cestách

Ideálně přímo na dovolené nebo nejpozději hned po příjezdu domů je také vhodné fotografie zálohovat. Poničení nebo odcizení fotoaparátu totiž není zas tak nemožné, jak by se mohlo zdát, a cenné vzpomínky jsou v takovém případě nenávratně pryč.

Vhodné je každý den ukládat vše do počítače nebo na jiné záznamové médium, jako je externí pevný disk nebo USB flashka. Pokud máte přístup k internetu, vhod přijdou také nejrůznější cloudové služby, tedy možnost ukládat snímky přímo na nějaký webový server.

Odborníci nedoporučují zálohovat fotografie na CD nosiče. Kvůli svým vlastnostem by totiž data nemusela být za pár let vůbec čitelná.

Zoner Photo Studio: české kořeny

I méně zkušení uživatelé patrně alespoň někdy slyšeli o populární aplikaci Adobe Photoshop, která však cílí především na náročnější uživatele a profesionály, čemuž odpovídá i její cenovka. Využívat pokročilých nástrojů je ale možné i v levnějších aplikacích, jak ukazuje český fotografický editor Photo Studio od společnosti Zoner.

Zoner Photo Studio

Foto: archív tvůrců, Novinky

Program slouží pro správu alb s fotografiemi, ale zároveň dokáže snímky i upravovat. Vedle nejrůznějších ořezů je možné s programem také upravovat úrovně, barvy, expozici, ostrost, stíny, šum, chromatickou vadu, viněty či řádkový proklad.

Vyzkoušet Zoner Photo Studio je možné zdarma, za plnou verzi pak zájemci v závislosti na konkrétní licenci zaplatí 1200 Kč ročně. Tvůrci nicméně pravidelně nabízejí různé slevy, na které se vyplatí počkat.

Gimp: jde to i zadarmo

Jedním z vůbec nejpopulárnějších programů pro úpravu fotografií je Gimp, alespoň tedy pokud se bavíme o těch bezplatných.

Gimp

Foto: archív tvůrců

Mezi jeho hlavní přednosti patří široká škála nástrojů (štětec, pero, tužka, rozprašovač, guma, razítko a další), práce s kanály, vrstvami a cestami, grafické filtry, dodatečné zásuvné moduly a skripty, práce s grafikou v prostoru RGB(a), na stupních šedi nebo indexované paletě, plná podpora vlastního nativního formátu XCF a částečná podpora nativního formátu Adobe Photoshop (PSD), import vektorových obrázků ve formátu SVG nebo dokumentů v PDF.

Gimp je ceněn i pro svou nízkou hardwarovou náročnost. Bezproblémově funguje i na velmi pomalých strojích, což se o celé řadě profesionálních grafických editorů říci rozhodně nedá.

PhotoFiltre Studio: domácí grafická laboratoř

PhotoFiltre Studio je kompletní grafický editor, který je podobně jako Gimp nabízen zadarmo. Platí to však pouze o jeho starších verzích. Tvůrci se totiž rozhodli těžit z jeho vysoké popularity a za ty nejnovější si již nechají platit.

PhotoFiltre Studio

Foto: mif, Novinky

Potěšující nicméně je, že jde spíše o symbolických 350 korun. Za tuto částku případní zájemci získají poměrně sofistikovanou aplikaci, která je plná užitečných funkcí. S její pomocí je možné vkládat do snímků texty, rozmazávat, ostřit nebo slepovat snímky dohromady.

PhotoFiltre Studio zároveň láká na další zajímavé efekty, jako jsou nejrůznější rámečky a prořezy obrazu. K programu je možné stáhnout také češtinu, díky čemuž se ovládá jednodušeji.

XnView: prohlížení a úpravy

Bezplatná aplikace XnView je určena pro všechny jedince, kterým nevyhovuje prohlížeč obrázků ve Windows. A to ani jeho vylepšená verze, která je nedílnou součástí nejnovějších desítek.

XnView

Foto: archív tvůrců

Největší předností programu XnView je schopnost pracovat prakticky se všemi grafickými formáty, které existují. V databázi jich má přes 400. Do dalších pěti desítek formátů dokáže program fotografie a obrázky ukládat. Řeč je například o grafických standardech PNG, JPEG, Targa, Alias, Softimage, Tdi, Gif, Rgb, Photo CD či Photoshop.

XnView navíc podporuje 44 jazyků, a to včetně češtiny. Nechybějí ani jednoduché editační funkce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků