Hlavní obsah
Digitální jednooká zrcadlovka Nikon D90 Foto: mas, Novinky

Test nejočekávanější fotografické novinky roku - Nikonu D90

Když před dvěma lety uvedl Nikon poloprofesionální D80, způsobil tím menší poprask mezi fotografy. Dnes se nám do ruky dostává její nástupce zvaný D90, který se může pochlubit co první digitální zrcadlovka se schopností nahrávat video. Pojďte se s námi podívat, jak důstojným nástupcem je tato horká novinka.

Digitální jednooká zrcadlovka Nikon D90 Foto: mas, Novinky
Test nejočekávanější fotografické novinky roku - Nikonu D90

Mluvíme-li o digitální jednooké zrcadlovce Nikon D90, musíme nutně srovnávat s předchozím modelem, který ač dva roky starý, dodnes si získá srdce mnoha vášnivých fotografů. Snad i proto se designově od sebe prakticky neliší. Samozřejmě jsou tu jinak modelovaná tlačítka, i pár pozměněných linií, ale celkově jde o jasného následovníka.

S D90 poprvé v ruce

Fotoaparát je na první ohmatání robustní a dobře stavěný. I bez přídavné baterie se velmi pohodlně drží, není problém s ním manipulovat jen jednou rukou a druhou přidávat jen pro rozsáhlejší nastavení. Ergonomie tlačítek je řešena na jedničku, vše je přehledně uspořádáno a hned na dosah. To zvlášť platí pro náhled hloubky ostrosti (prostředníček pravé ruky).

Že to D90 se svou profesí myslí vážně poznáte i podle informačního LCD displeje (s podsvícením) na horní straně u spouště. Na něm mžikem oka zjistíte všechna důležitá nastavení. Často se tam však dívat nemusíte, čas expozice s clonou a citlivostí ISO uvidíte i v hledáčku. Ten mimochodem pokrývá 96% snímaného obrazu, čímž o dvě procenta překonává svého předchůdce.

Prozkoumáváme a nastavujeme

Kdo si pořizuje zrcadlovku nad dvacet tisíc, určitě nemíní fotografovat s plně automatickým režimem. Voleb a nastavení proto nabízí Nikon víc než dostatek. K těm méně samozřejmým patří jemné dolaďování saturace a vyvážení bílé barvy. D90 v základním nastavení podává velmi živé, někdo by možná použil i slovo přesaturované barvy, které sice oku lahodí, ale mohou občas narušovat atmosféru snímku.

Celé menu je uzpůsobeno velmi přehledně do šesti obsáhlých kategorií. Systém vychází z levnějšího fotoaparátu D60, ale je rozšířen o některé položky. Přímo ve foťáku je tak možné snímky částečně upravovat, což zahrnuje retuši červených očí, soudkovitosti nebo prosvětlení.

:. Ergonomie Nikonu D90 odpovídá zvyklostem výrobce. Radost budou mít především páni fotografové s větší rukou.foto: Novinky/mas
Jedna z nejzajímavějších možností nastavení je bezesporu minimální rychlost závěrky. Nastavíte například 1/40s, a pokud náhodou nedáváte pozor a snímek by byl ve vašem nastavení podexponovaný, fotoaparát sám zvýší ISO na potřebnou hodnotu.

Fotografie a video

Ještě jsem neprozradil, jaký snímač D90 zaměstnává. Jde o zbrusu nový čip CMOS s 12,2 miliony bodů. Největší fotografie tak mají rozměry 4288 x 2848 bodů, na výběr jsou potom ještě dvě menší (6,9MPx a 3,1MPx). Volit lze i ze tří úrovní kvality snímků v JPEG, nesmí chybět ani formát RAW.

Komprese do JPEG je zvolena velmi rozumě, v nejlepší kvalitě tak snímky netrpí přílišnou ztrátou kvality. Nižší úrovně potom již poněkud zhoršují snímek, ovšem výrazně ušetří místo na paměťové kartě typu SD či SDHC.

:. Chloubou D90 je i 3" LCD displej. V režimu Life-View (přímý náhled) má akceptovatelné zpoždění, což oceníte především při natáčení videa.foto: Novinky/mas

Možná vám přijde divné mluvit o natáčení videa u DSLR, ale je tomu tak. D90 je prvním jednookou zrcadlovkou schopnou natáčet videoklipy, a to dokonce v rozlišení 720p! To má však svá jistá omezení, tím hlavním je zvuk. Ten se sice nahrává také, ale v nevalné kvalitě při vzorkovací frekvenci 11kHz v jediné stopě (mono).

Ale pokud hovoříme jen o obraze, sotva natočíte lepší záběry na jiný fotoaparát, byť kompakt. Rychlost 24 snímků/s je plně dostačující a díky velkému snímacímu čipu jsou videa velmi dobře prosvětlená. O možnosti pracovat s variabilní optikou ani nemluvě. Jenže natáčení funguje z pochopitelných důvodů jen v režimu Life-View, tedy s náhledem na zadním LCD panelu.

V praxi

D90 můžete pořídit buď jen jako tělo, nebo v kitu s objektivem s ohniskovou vzdáleností 18-105mm (f/3,5 až 5,6; průměr 67mm) se stabilizací obrazu. Jde o jeden z nejlepších kitových objektivů, který si však nechá Nikon patřičně zaplatit. Balíček tak přijde na přibližně 28 000 Kč s daní.

Fotoaparát reaguje velmi rychle, po zapnutí je připraven k akci téměř ihned. Elektronika ctí velmi přesně zvolený režim ostření, takže k manuálnímu kroužku se budete ubírat jen zřídkakdy. Díky informacím v hledáčku je práce s D90 rychlá a snadná, není nutné pro každý snímek zdlouhavě nastavovat.

Závěrka vydává poměrně hlasitý zvuk při uvolnění, zatímco ostření kitového objektivu pracuje velmi tiše. Integrovaný blesk sice nenabízí kdovíjaké parametry, snímky však dokáže spolehlivě prosvětlit. Vyvážení bílé s bleskem nečiní Nikonu sebemenší potíže. Problém je však na nízkou ohniskovou vzdálenost (18 až cca 24mm), kdy dlouhý objektiv vytváří na snímku nepříjemný stín.

Konkurence se nelekne

Základní popis nejvyššího modelu Samsungu zní následovně: CMOS snímač s rozlišením 14,6MPx, optická stabilizace na čipu, SD karty, bajonet KAF2 a systém Lifeview. Postupně si vše rozebereme.

Největší lákadlo fotoaparátu je snímací čip Samsung s rozlišením 14,6MPx efektivně. Na jedné straně představuje skvělou marketingovou kulisu, pro znalejší několik otázek. Jistě tušíte, že jde o rozměry snímače a v návaznosti i šum ve snímané scéně. Odpovím jen na první – rozměry dosahují 23,4 x 15,5mm.

:. Digitální zrcadlovka Samsung GX-20. Foto:Archiv
Velmi pozitivně je nutno vnímat optickou stabilizaci na čipu. Tím odpadá nutnost pořizování si nákladných stabilizovaných objektivů (Canon, Nikon) a tělo fotoaparátu tím získává na hodnotě.

Zde přímo navazuje kapitola objektivy. Bajonet KAF2 používá jak Pentax, tak i Samsung. Můžete tak použít objektivy obou firem. My jsme dostali kit se základním sklem 18-55mm/f3,5-5,6. I ostatní příslušenství na GX-20 se shoduje s Pentaxovou K20D, jmenujme blesky a rozšíření pro baterie. Bližší informace o fotoaparátu Samsung GX-20 naleznete zde.

Hodnocení Nikonu D90

S modelem D90 získává již zastarávající D80 velmi schopného nástupce. Fotoaparát je ve všech směrech minimálně stejně dobrý, ale v mnohých svého předka překonává. Fotografie z něj jsou kvalitní i na vyšší nastavení citlivosti, díky rozměrnému LCD se dobře nastavuje a režim Life-View není jen na ozdobu. Záznam videa sice není u DSLR v primárním hledáčku zákazníků, ale jde o příjemný bonus, který nikdo jiný zatím nenabízí.

K důvodům proč si jej pořídit patří jistě výtečná ergonomie, bezkonkurenční barevné podání, robustní stavba a vysoká výdrž baterie. Zápory se hledají poměrně těžko. Patří tam nekvalitní zvuk pro video, stínění blesku kitovým objektivem a pro začínající fotografy složitější nastavení (možno chápat i jako výhodu pro zkušené).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků