Hlavní obsah

Sluchátka zrozená k pohybu: Sennheiser MX55 Street

Sluchátka vhodná na běhání se neválí na každém rohu, ba právě naopak. Běžné pecky vypadávají z uší, špunty vytváří nepříjemné šustění ve sluchovodu, tak jaké si má sportovec vybrat? Dnes vyzkoušíme model MX55, zajímavý nejen svým způsobem uchycení nazývaným Twist-to-fit.

Sluchátka zrozená k pohybu: Sennheiser MX55 Street

Sluchátka německé firmy Sennheiser si ve světě vydobyla vysoké renomé, od zkoušených MX55 proto očekáváme jen to nejlepší. A přestože nepatří do řady označované jako Sport Line, ke sportovním aktivitám se jistojistě hodí.

Na první pohled

Každému musí být jasné, že MX55 nejsou obyčejné pecky. Jejich prapodivný tvar, který jakoby nebyl ani určený pro lidské ucho, vyvolá v pozorovateli nejspíš řadu otázek. Jak se do ucha nasazují? Drží lépe než normální pecky? Sedí pouze některým, nebo jsou vhodné pro všechny velikosti uší?

Dřív než si tyto otázky zodpovíme, představíme si MX55 řečí čísel. Impedance 64 Ohm nebude činit problém i méně výkonným přehrávačům, i díky vysoké citlivosti 115dB. Frekvenční rozsah 17Hz až 21kHz spolehlivě pokrývá slyšitelné spektrum lidského ucha, zatímco harmonické zkreslené menší než 0,1% slibuje kvalitní hudební zážitek.

Šňůra sluchátek o délce 1,2m je zakončena do „L“ zahnutým 3,5mm konektorem jack. Kablíky k jednotlivým měničům jsou symetrické, nevedou se proto za krkem. I to je pro sportovní aktivity lepší, kablík nebude zadrhávat za límec trika.

Nasazujeme MX55

Nasazení není vůbec žádná věda. V zásadě jde o klasické pecky, které po zastrčení ke sluchovodu jen lehce pootočíte směrem dozadu. Tím dojde k fixaci horních špuntíků o okraj ucha. A věřte nebo ne, opravdu to funguje. Se správně velkými špuntíky (tři různé velikosti součástí balení), se MX55 ani nehnou.

Systém samozřejmě není všemocný, pokud tedy škubnete za kablík, sluchátka stále mohou vyskočit či se posunout, ale jen pohybem hlavy je zkrátka nesundáte. To obnáší i poskakování při běhu nebo cyklistice.

 

Posloucháme hudbu vážnou i nevážnou

Sluchátka jsou tu samozřejmě od přehrávání hudby, a přestože dobře drží v uchu, mohou se stále diskreditovat špatným přednesem. Sennheisery jsem tak podrobil řádnému poslechovému testu. Srovnával jsem s referenčními Beyerdynamic DT880, špunty Creative Aurvana a lehkými clip-on Koss KSC/35.

Rozsah sluchátek je úctyhodný. Nechybí jim žádná část slyšitelného spektra, jenže má to své háčky. Hlubší tóny nemají dostatečný objem, což v zásadě nemůže být vzhledem k velikosti ozvučnice překvapivé. Ačkoliv Sennheiser píše v prospektech „Bass driven sound“, basy se poněkud ztrácí. Výrazně nad nimi převládají středy a výšky.

 

Kvůli útlumu nižších tónů se středy zdají být lehce posunuté nahoru. Tím trpí především mužský hlas. Zpěváci neznějí příliš autenticky. Dámské vokalistky nemají problém, poslouchal jsem jak Tarju Turunen, tak i Suzanne Vega, a obě dámy zněly velmi autenticky.

Jisté problémy mají sluchátka i se souzvukem elektrických kytar. Jinak velmi čistý a přehledný zvuk ztrácí na hloubce, stává se plošším, především elektroakustické kytary splývají. Ačkoliv tak zprvu vypadají jako skvělá volba pro poslech punku a rocku, mnohem více vyhoví posluchačům středního populárního proudu a pro poslech akustických nástrojů.

Na druhé straně je nutné zmínit, že výšky, ač trochu agresivnější než ideál, jsou úžasně čisté. Například činely a housle zní opravdu reálně. Díky tomu velmi lehce odhalíte komprimovanou hudbu nevalné kvality.

Hodnocení

Ačkoliv mají MX55 Street poněkud nevyrovnanou charakteristiku přednesu, určitě mě nezklamaly. Za cenu 850Kč s daní dodávají akorátní porci zvuku za vynaložený peníz. O sto korun dražší model VC přidává ještě regulaci hlasitosti na kablíku, to pokud jej vyžadujete.

Jejich předností je pevné uchycení v uchu, které ocení především běhaví jedinci. Když k tomu přidáme i elegantní vzhled, máme tu poměrně slinou kombinaci oslovující především městské vyznavače joggingu. Starosti, zda vám sednou, můžete směle odložit. Z dodávaných tří velikostí špuntíků si vybere nejspíš každý.

Mezi zápory pak můžeme zařadit nepříliš poddajný kablík, který se rád kroutí. Rozhodně bych jej nenechával namotaný na MP3 přehrávači, ale raději pověsil někam na skobičku. Neoslní také slabší basy s malým objemem, především hoperům bych je proto nedoporučoval. A konečně – pokud vám vyhovuje hlouběji položený přednes sluchátek Koss, zůstaňte u této značky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků