Hlavní obsah
Scythe Zipang 2 Foto: Scythe.com, Novinky

Japonská zima v počítači: Test chladiče Scythe Zipang 2

Před měsícem jsme se zabývali dvěma chladiči švýcarských Arctic Cooling. Dnes se posuneme o několik tisíc kilometrů na východ do země vycházejícího slunce, odkud společnost Scythe pochází. Předmětem testu se stal chladič Zipang druhé generace s nadstandardním 140mm ventilátorem, který je vhodný i do tichých HTPC počítačů v obývacích pokojích.

Scythe Zipang 2 Foto: Scythe.com, Novinky
Japonská zima v počítači: Test chladiče Scythe Zipang 2

Oproti poslednímu testu chladiče od Arctic Cooling si dnes přiblížíme mnohem sofistikovanější řešení z opačného konce cenové nabídky. Řeč bude o vzduchovém chladiči procesoru Scythe Zipang 2, za který si můžete pořídit hned pět chladičů Alpine 11 PRO. [celá zpráva]

Představujeme Zipang 2

Většina dnes vyráběných chladičů CPU vyšší třídy patří do kategorie „tower“, kde jsou ventilátory umístěny kolmo na základní desku. Tímto jednoduchým trikem dosahují o něco lepších výsledků než klasická konstrukce s ventilátorem foukajícím směrem na základní desku. Zipang 2 mezi věže nepatří, jeho rozměrný ventilátor fouká na desku.

Výhoda klasické konstrukce Zipangu spočívá v nižší výšce, díky které se může vejít i do kdejaké HTPC skříně, nebo zkrátka do skříně typu desktop. Celková výška 106mm je pro tuto třídu chladičů poměrně vzácná, menších je opravdu jen velmi málo. Zato druhé dva rozměry budí úctu: 145 x 149mm. Tím o chlup (2mm šířky) překonal i Thermalright AXP-140, rekordmana mezi chladiči pro HTPC.

Konstrukce Zipangu sestává z masivní poniklované měděné základny, ze které trčí hned šestice heatpipes, každá o průměru 6mm. Na druhém konci trubiček heatpipes jsou nasunuta a přiletována hliníková žebra, která uvolňují teplo produkované procesorem. A na tom všem najdeme ještě 140mm ventilátor Scythe KAZE—Maru.

Ventilátor drží na chladiči drátky. Je možné použít libovolný 120mm větrák nebo 140mm ze série KAZE-Maru (obsažen v balení).

Foto: mas, Novinky

Zvláštnosti ventilátoru KAZE-Maru

Jde o jeden z mála 140mm ventilátorů, které vůbec můžete pořídit i samostatně. Ten přiložený k Zipangu se otáčí rychlostí 1000 otáček za minutu. Pokud byste rádi něco rychlejšího a účinnějšího, můžete jej bez problémů vyměnit za jiný libovolný 120mm ventilátor s hloubkou 25mm. Opravdu 120mm, neboť Maru má rozteč upínacích děr s nimi shodnou.

Poněkud zvláštní ale je, že nelze otáčky větráku regulovat pomocí modulace proudu (PWM), jak to bývá poslední dobou dobrým zvykem. Konektor Maru je totiž pouze 3pin. Jisté však je, že pokud nevyžadujete zcela nehlučné, případně tichu-se-blížící chlazení, hlukem vás opravdu obtěžovat nebude. Jde o takový klidný aerodynamický svist zcela v mezi tolerance.

Balení a instalace

Balení je prapodivně skoupé na šroubky a součástky všeobecně. Upínací mechanismus je vymyšlen velmi jednoduše, ale zároveň funkčně. Chladič je zároveň kompatibilní se všemi moderními paticemi (i nevydanou 1156), takže problematické mohou být jen větší rozměry, nikoliv chybějící spony.

Při instalaci chladiče na procesor je nejlepší vyndat základní desku ze skříně, chladič nasadit venku, a dovnitř vsadit už jen komplet. Narazíte sice na jisté nesnáze s přišroubováním základní desky (opět kvůli velkým rozměrům), ale je to rozhodně jednodušší než instalovat chladič uvnitř skříně. V takovém případě si zaděláte na slušný hlavolam.

Balení je poměrně strohé. Jednoduché spony šetří místo i čas při instalaci.

Foto: mas, Novinky

Jak si Zipang vede?

Že Zipang uchladí prakticky cokoliv snad nikdo nepochybuje. Otázka zní: Jak dobře? Pro porovnání uvádíme tabulku s BOXovaným Intel chladičem a již na začátku vzpomínaným Arctic Cooling Alpine 11 Pro. Test proběhl na procesoru Intel E8400 pracujícím na 3GHz při napětí 1,240V.

Teplota v [°C]
klidu
zátěži
BOX Intel (1000-3000rpm)
46
67
AC Alpine 11 Pro (800-2000rpm)
42
63
Scythe Zipang 2 (1000rpm)
40
57

Teplota v zátěži se odvíjí od 96-minutového testu Prime95, počítá se nejvyšší dosažená teplota z obou dvou jader procesoru. Teplota okolního vzduchu činila 25°C.

Výsledky Zipangu zrovna neoslní, ale špatně na tom rozhodně není. Pokud by test probíhal v otevřeném prostoru, dopadl by pravděpodobně o něco lépe. Ale protože byl Zipang v uzavřeném systému, teploty jsou opravdu reálné. Navíc je nutné vědět, že BOX chladič i Alpine 11 Pro zvyšují s teplotou otáčky, kdežto Scythe točí pořád 1000 ot/min (čísla v závorce za názvem).

Hlučnost Scythe Zipang je bez rozdílu zátěže stále stejná, tedy velmi nízká a zároveň nejnižší ze zkoušených. Pokud deska podporuje regulaci změnou napětí, můžete teoreticky ještě otáčky snížit, ale to pravděpodobně nebude potřeba. A navíc by to snížilo účinnost chlazení.

Aby se pod rozměrná žebra vešly paměti má chladič dvoupatrové uspořádání.

Foto: mas, Novinky

Hodnocení

Zipang 2 od společnosti Scythe patří k tomu lepšímu co si můžete pro svůj procesor dopřát. Chladícím výkonem se sice nemůže měřit se superchladiči typu tower, pokud jsou však rozměry někdy problémem, dobře za ně zaskočí. Díky nízké výšce se hodí i do nižší skříně typu HTPC. Ovšem k využití plného potenciálu je potřeba dobrý průtok vzduchu.

Poněkud diskutabilní může být jeho cena. Téměř 1 200 Kč s daní je opravdu hodně a málokdo je ochoten takovou sumu zaplatit. Za dané peníze bych čekal i lépe vyřešenou instalaci, která dá zabrat i zkušenějším uživatelům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků