Hlavní obsah
Většina routerů má v dnešní době grafické průvodce, díky kterým zvládne konfiguraci bezdrátové sítě i méně zkušený uživatel. Foto: Profimedia.cz

Bezdrátový internet do celého domu

K internetu má v dnešní době přístup daleko více zařízení. Kromě klasických počítačů jsou to tablety, chytré telefony nebo například moderní televizory. Na domácí sítě jsou tak kladeny daleko větší nároky než před lety.

Většina routerů má v dnešní době grafické průvodce, díky kterým zvládne konfiguraci bezdrátové sítě i méně zkušený uživatel. Foto: Profimedia.cz
Bezdrátový internet do celého domu

Prvním krokem při stavbě vlastní domácí sítě je výběr vhodného, ideálně bezdrátového routeru. Ten obstarává všechen síťový provoz. Nejlevnější modely se dají pořídit už za pár stovek, ty však zpravidla nic jiného než rozvod internetu neumějí.

Dražší verze, jejichž cenovky se pohybují v řádech klidně i několika tisíc korun, naopak nabídnou pokročilejší možnosti nastavení a zpravidla mají také lepší dosah bezdrátového signálu. Vynikají také v množství nabízených prémiových funkcí.

Pokročilejší routery jsou vybaveny USB porty, které dovolují připojit i externí pevný disk nebo klasickou tiskárnu.

Cenu ovlivňuje také rychlost

Cenu bezdrátového routeru velmi ovlivňuje také jeho rychlost. Za standard lze v dnešní době považovat modely s označením „n“, které dokážou pracovat až desetkrát rychleji (až 600 Mbit/s) než předchozí generace „b/g“.

Náročnější uživatelé mohou sáhnout po modernějších routerech se standardem „ac“. Ty nabízí přenosové rychlosti až 1000 Mbit/s. Většina routerů pracuje v pásmu 2,4 GHz, pokročilejší však podporují také rychlejší 5GHz sítě. U 5GHz technologie i standardu „ac“ však platí, že jej musejí podporovat i připojené počítače.

Většina routerů má v dnešní době grafické průvodce, díky kterým zvládne konfiguraci i méně zkušený uživatel. Přesto pokud si s konkrétním nastavením síťového prvku nejste jisti, je vhodné instalaci svěřit do rukou odborníkovi. Špatná konfigurace totiž může k našim počítačům a datům pustit nezvané návštěvníky.

TP-Link Archer C7: pro nejnáročnější

Router TP-Link Archer C7 patří k tomu nejlepšímu, co je možné aktuálně zakoupit. Dokáže pracovat v 2,4GHz i 5GHz sítích, přičemž podporuje i nejnovější bezdrátový standard 802.11 ac. Díky tomu nabídne přenosovou rychlost až 1,75 Gbit/s. Kromě slušné rychlosti vyniká tento router také v dosahu bezdrátového signálu.

TP-Link Archer C7

Foto: archív výrobce

Je totiž vybaven hned třemi směrovatelnými anténami, které bohatě stačí nejen pro panelákové byty, ale i pro menší domky a velké kancelářské prostory. Pokud by dosah přesto nestačil, je možné zakoupit ještě výkonnější antény a jednoduše je vyměnit.

Stejně jako u konkurenčních prémiových routerů je samozřejmostí USB port, ke kterému je možné připojit externí disk. V takovém režimu pak TP-Link Archer C7 poslouží také jako malý datový server. Náročnější uživatelé pak ocení pokročilé možnosti nastavení, nechybí ani zabudovaný firewall, tvorba oddělené sítě pro hosty či podpora VPN.

 • Klady: dosah wi-fi signálu
 • Zápory: vyšší cena
 • Cena: 3600 Kč

Zyxel PLA4201: internet z elektrické zásuvky

Se stavbou sítě mohou pomoci také klasické elektrické zásuvky, respektive tzv. homeplug systémy. Místo umisťování nových síťových kabelů jednoduše využívají už existující elektrické rozvody.

Zyxel PLA4201

Foto: archív výrobce

Především atraktivní cenou se snaží zaujmout sada dvou adaptérů ZyXEL PLA4201, která vyjde na necelých tisíc korun. Zařízení se vyznačuje velice jednoduchou instalací – v podstatě stačí adaptéry zapojit do zásuvky, stisknout na každém adaptéru párovací tlačítko a vše automaticky funguje, jak má.

Kromě počítačů lze pomocí homeplug adaptérů připojit k síti také televizní konzoli, multimediální centrum nebo například tiskárnu. Výrobce garantuje dosah signálu při ideálních podmínkách až 300 metrů a rychlost přenosu dat až 500 Mb/s.

 • Klady: rozvede internet kdekoli, kde je elektřina
 • Zápory: v méně kvalitních zásuvkách je rychlost výrazně nižší
 • Cena: 950 Kč

Asus RT-N18U: zlatá střední cesta

Asus RT-N18U je na tuzemském trhu dlouho očekávaná novinka. Tento bezdrátový router totiž nabízí velice slušný poměr cena/výkon. Možnosti nastavení jsou opravdu bohaté a odpovídají spíše o několik tisíc dražším přístrojům. Nechybí rodičovská kontrola ani možnost tvorby další bezdrátové sítě pro hosty.

Asus RT-N18U

Foto: archív výrobce

Zajímavá je také funkce zvaná Manažer dopravy. Pomocí té si jednoduše nastavíte, jaká činnost má být na internetu upřednostňována. Například při hraní on-line her pak rychlost neponižuje stahování větších souborů ani telefonování přes internet.

A kde se tedy šetřilo? Výrobce zkrátka router nevybavil technologiemi, které nejsou mezi zákazníky tak hojně rozšířené a jejich boom se očekává až v nadcházejících letech. Ve výbavě modelu Asus RT-N18U tak nenajdete podporu 5GHz sítí ani rychlý standard 802.11 ac, který stejně většina aktuálně prodávaných notebooků ještě nenabízí.

 • Klady: poměr cena/výkon
 • Zápory: některým uživatelům by mohla chybět podpora 5GHz a standardu 802.11 ac
 • Cena: 1700 Kč

D-Link DAP-1320: pomůže s dosahem signálu

Na pokrytí plochy většiny bytů bezdrátovým signálem aktuálně nabízené routery zpravidla stačí. Když se chcete ale o svoji přípojku podělit se sousedem nebo internet přijímat bez kabelů ve větším domě, můžete narazit na problémy s dosahem bezdrátového signálu.

D-Link DAP-1320

Foto: archív výrobce

V takovém případě dokážou posloužit tzv. extendery (prodlužovače), které se občas prodávají také pod označením repeater (opakovač). V podstatě jde o malou krabičku, která dokáže přijímat bezdrátový signál a posílat jej dál. Pokud tedy extender zapojíte v dostatečném dosahu wi-fi sítě, může jednoduše prodloužit její signál. A to klidně i o několik desítek metrů. Žádné další kabely nejsou potřeba, extender se zapojí pouze do elektrické zásuvky.

Na stejném principu funguje i model D-Link DAP-1320, který nad konkurencí vyniká především velice jednoduchou instalací a kompaktními rozměry. Náročnějším uživatelům však bude chybět podpora 5GHz sítí.

 • Klady: kompaktní rozměry
 • Zápory: nepodporuje 5GHz sítě
 • Cena: 800 Kč

Lenovo Iomega ix2: pohodlný přístup k datům

V dnešní době není výjimkou, že jsou domácnosti vybaveny klidně i několika počítači, tablety a chytrými telefony. Problém, jak sdílet mezi všemi těmito zařízeními data, se snaží vyřešit úložiště Lenovo Iomega ix2. Ukládat je na něj možné prakticky cokoli – videa, hudbu, fotky i další soubory.

Lenovo Iomega ix2

Foto: archív výrobce

Obsluha Lenovo Iomega ix2 je díky obslužnému softwaru velice jednoduchá a zvládne ji i naprostý počítačový analfabet. Přitom ale nechybějí ani sofistikovanější možnosti nastavení, které umožňují například zpřístupnit uložená data pouze některým uživatelům.

Lenovo Iomega ix2 je takzvaný NAS server. V podstatě se jedná o kompaktní počítač, který je možné osadit až dvěma pevnými disky. Díky tomu je možné nastavit režim zrcadlení. To znamená, že úplně stejná data budou ukládána na oba vložené disky. Když pak jeden z nich vypoví službu, ani o jeden soubor nepřijdete.

 • Klady: možnost vložení dvou pevných disků
 • Zápory: základní verze se dodává bez pevných disků
 • Cena: 3500 Kč (bez HDD)
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků