Hlavní obsah
Xbox One (vlevo) a PlayStation 4 Foto: archív firem

Sony prodalo deset miliónů PlayStationů 4

Zájem o herní systém PlayStation 4 neutichá. Společnost Sony se v úterý pochlubila, že televizní konzoli si koupilo více než deset miliónů lidí. Japonský elektronický gigant těží především z toho, že konkurenční Microsoft Xbox One se ještě oficiálně nenabízí na všech světových trzích.

Xbox One (vlevo) a PlayStation 4 Foto: archív firem
Sony prodalo deset miliónů PlayStationů 4

Americký softwarový gigant zveřejnil své prodejní úspěchy naposledy na přelomu dubna a května. Tehdy prodeje Xboxu One přesahovaly pět miliónů kusů a PlayStation 4 si našel sedm miliónů zákazníků.

Během posledních dvou měsíců si tedy konzoli od Sony koupily další tři milióny lidí. Největší výzva však oba výrobce ještě čeká, chystají se totiž oslovit zákazníky v nejlidnatější zemi světa. Právě čínský trh by kartami mohl ještě hodně zamíchat.

Xbox One v Česku od září

Obě televizní konzole nové generace šly přitom v USA do prodeje shodně v listopadu loňského roku. Společnost Sony však dokázala přístroj postupně dostat na další trhy daleko dříve. Například v Česku se přístroj začal prodávat ještě před Vánocemi. To se pochopitelně pozitivně promítlo i do prodejních výsledků.

Naopak Microsoft si dává s uvedením na další trhy na čas. Například v tuzemských obchodech se Xbox One objeví oficiálně až letos v září. [celá zpráva]

V nabídce českých prodejců je však možné konzoli od amerického softwarového giganta najít již nyní. Podle nákupního rádce Zboží.cz se ceny pohybují od 10 578 Kč do 16 773 Kč, zatímco za konkurenční PlayStation 4 zájemci zaplatí od 10 690 Kč do 14 490 Kč.

Co umí nové konzole

Microsoft Xbox One se snaží zbavit nálepky ryze herní konzole a v domácnosti dovede nahradit více zařízení najednou. Microsoft chce díky tomu oslovit širší spektrum zákazníků. U televizoru může Xbox One sloužit také jako multimediální centrum, které částečně nahradí i některé funkce počítačů a tabletů.

Xbox One s novým Kinectem

Foto: Microsoft

Kromě hraní her je tak s novinkou možné streamovat filmy, brouzdat po internetu, ale klidně i telefonovat prostřednictvím bezplatné aplikace Skype. Vše je navíc možné ovládat jednoduše prostřednictvím hlasových povelů.

Základem novinky je osmijádrový procesor, který má k dispozici 8 GB operační paměti. Pevný disk má kapacitu 500 GB, další půjde připojit prostřednictvím USB portu. Nechybí ani Blu-ray mechanika, která kromě her dokáže přehrávat i filmy ve vysokém rozlišení, či bezdrátový wi-fi adaptér k připojení na internet.

Nová není jenom samotná televizní konzole, ale také pohybový senzor Kinect. Ten bude Microsoft dodávat přímo s Xboxem One, protože bez něj by celý systém nedokázal využívat některé funkce. Podle tvůrců je druhá generace kinectu daleko citlivější a přesnější než předchůdce.

PlayStation 4

Foto: archív výrobce

Sony PlayStation 4 slibuje inteligentnější ovládání i systém. Například místo dlouhého zapínání je k dispozici jakýsi režim spánku, ze kterého se konzole probudí za pár vteřin. Také mizí nepříjemná vlastnost trojky, která otravovala snad každého hráče – čekání na stahování aktualizací před zahájením hry. Nově se načte část updatu a zbytek bude pokračovat na pozadí během hraní.

Jedním z lákadel novinky má být vysoký výkon. Přece jen třetí generace PlayStation byla představena už v roce 2006 a za tu dobu pochopitelně zestárla. Čtyřka bude postavena na upravené PC platformě, jejímž základem bude x86 procesor a 8 GB operační paměti.

Vylepšení se dočkal i herní ovladač Dualshock 4. Ten se na první pohled příliš neliší od svého předchůdce, disponuje ale navíc dotykovou plochou pro pohodlnější ovládání her i pohyb v menu. Součástí ovládacího systému bude i dvojice kamer.

PlayStation 4

Foto: Sony

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků