Hlavní obsah
 

Co bude umět PlayStation 5? Šéf Sony se rozpovídal

Společnost Sony – podobně jako další technologičtí giganti – drží zpravidla všechny informace o chystaných produktech pod pokličkou až do jejich oficiálního představení. Letos však japonský herní gigant udělal výjimku, o nástupci aktuálně nejlepšího PlayStationu 4 Pro se v úterý rozpovídal šéf herní zábavní divize Sony Jim Ryan na oficiálním blogu podniku.

 
Co bude umět PlayStation 5? Šéf Sony se rozpovídal

V první řadě je již jisté, že Sony nebude experimentovat s názvy – další generace televizní konzole se bude jmenovat prostě PlayStation 5. „Je mi velkým potěšením, že vám mohu dnes oznámit, že nový PlayStation 5 se začne prodávat na Vánoce 2020,“ zdůraznil Ryan.

Ten prozradil i některé další detaily o chystaném televizním systému. „Novinka přinese zcela nové způsoby interakce mezi herním světem a samotným hráčem,“ neskrýval své nadšení z připravovaných novinek.

Narážel přitom na přepracovaný ovladač Dualshock. Ten by měl místo obyčejných vibrací nabídnout haptickou odezvu. Ovladač se tedy bude chvět podle toho, co se bude zrovna dít na obrazovce. Podle šéfa herní a zábavní divize Sony by se díky tomu měl hráč cítit úplně jinak, když se plazí nízkou trávou a když řídí nějaký závodní speciál.

Šéf herní a zábavní divize Sony Jim Ryan.

Foto: Profimedia.cz

K navození co nejreálnější atmosféry mají přispět také programovatelná tlačítka L2 a R2, u kterých půjde nastavením měnit intenzita stisku. V praxi tak vývojáři budou moci upravit sílu stisku podle toho, co se zrovna odehrává na obrazovce.

Tlačítka L2 a R2 slouží například v automobilových simulátorech namísto pedálů pro brzdu a plyn. Díky nové vychytávce bude možné simulovat intenzitu stisku různých verzí aut tak, jako je tomu ve skutečnosti – ve starších vozech půjdou pedály mačkat hůře, zatímco u novějších snadněji.

„Díky těmto dvěma novinkám budou moci vývojáři her zprostředkovat daleko silnější zážitek a lépe simulovat realitu,“ pochválil připravovaná vylepšení Ryan.

8K vs. 4K

Původně se spekulovalo o tom, že konzole bude stačit na rozlišení 8K. To bylo poměrně překvapivé, neboť aktuální top model PlayStation 4 Pro totiž nezvládal všechny hry ani v rozlišení 4K. Šéf herní a zábavní divize společnosti Sony nicméně upřesnil, že pětka bude zvládat hraní ve 4K při obnovovací frekvenci 120 Hz.

V rozlišení 8K tedy bude patrně možné konzumovat pouze multimediální obsah, případně hrát nějaké jednodušší hry. Připomeňme, že proti standardu 4K nabízí tedy 8K rozlišení čtyřikrát více pixelů, ve srovnání s Full HD je tedy obraz na televizorech nebo monitorech dokonce až 16krát detailnější.

Porovnání různých velikostí rozlišení.

Foto: David Ryneš, Novinky

Ryan také potvrdil, že PlayStation 5 bude vybaven moderní SSD jednotkou. Díky tomu bude chod celého zařízení rychlejší, a to od startu přes instalaci aplikací až po spouštění jednotlivých titulů.

Na bližší informace o hardwarové výbavě si budeme muset nicméně ještě počkat. Podle dřívějších informací však PlayStation 5 bude pohánět AMD Ryzen ve třetí generaci společně s grafickou kartou Radeon Navi.

Nad pořizovací cenou zatím visí otazník. Aktuálně se však PlayStation 4 Pro, který je předobrazem chystané novinky, neboť v současnosti představuje to nejlepší z nabídky Sony, v obchodech prodává za méně než deset tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků