Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archív výrobce

Zájem o drony roste i během pandemie

Češi se shánějí po dronech. Obchodníci sledují meziročně až trojnásobný růst jejich prodejů. Zájem částečně přičítají současné situaci a omezení volného pohybu, nahrávají mu také vhodné venkovní podmínky, klesající cena, a tedy snazší dostupnost zařízení.

Ilustrační foto Foto: archív výrobce
Zájem o drony roste i během pandemie

V e-shopu Mall.cz evidují rostoucí prodeje dronů dlouhodobě. Největší zájem o ně je podle mluvčí e-shopu Pavly Hobíkové před Vánocemi a na jaře. "Meziroční nárůsty se pohybují okolo 15 procent. Za poslední měsíc jsme ale zaznamenali nárůst prodejů o 50 procent," řekla.

Průměrná cena dronů podle ní v posledních letech klesá. Mall.cz má v nabídce jednoduché modely za několik set korun i profesionální drony až za 50 000 korun. "Pro zákazníky je důležitým kritériem hmotnost dronu, výdrž letu a dosah. Zajímá je také rozlišení kamery, protože si je často pořizují především z důvodu natáčení profesionálních videí či focení z výšky," dodala Hobíková.

V prodejnách Datart zaznamenali ve srovnání s loňským rokem trojnásobný růst prodejů dronů. "Zvýšený zájem je daný částečně současnou situací, kdy lidem procházky v přírodě a přelety dronem pravděpodobně nahrazují pocit volnosti, a také ročním obdobím, ve kterém dobré světelné podmínky a například neolistěné lesy zaručují zajímavé snímky," uvedla mluvčí Datartu Eva Kočicová.

Letos se podle Kočicové dá očekávat, že drony budou hitem letní sezony. Datart proto podle ní rozšiřuje jejich nabídku a plánuje je přiblížit lidem v prodejnách.

Meziroční nárůst prodejů dronů potvrdil také e-shop Alza.cz. "Při srovnání za první kvartál činí 36 procent," upřesnila mluvčí prodejce Patricie Šedivá. Naopak e-shop CZC.cz podle své mluvčí Lucie Vinické sleduje u dronů stabilní prodeje.

Na drony i piloty se vztahují předpisy Úřadu pro civilní letectví, upozornil manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Zákaz létání platí například v okolí letišť, vojenských prostorů nebo národních parků. S drony do 0,91 kilogramu lze létat i uvnitř "zakázaných" zón, ale jen do výšky 100 metrů. S dronem majitel nesmí ztratit vizuální kontakt. V opačném případě se často stávají havárie.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků