Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Velikost televizí v domácnostech za 20 let vzrostla o třetinu

Velikost televizních obrazovek v českých domácnostech za posledních 20 let vzrostla zhruba o třetinu. V současnosti jsou nejprodávanější LCD televize o úhlopříčce 40 až 44 palců (přibližně 102 až 112 centimetrů), v roce 1997 byl nejrozšířenější rozměr klasických CRT obrazovek 29 až 32 palců (zhruba 74 až 82 centimetrů). Vyplývá to z průzkumu satelitní platformy Skylink.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Velikost televizí v domácnostech za 20 let vzrostla o třetinu

Za zájmem o větší televizory stojí pokles cen u modelů s větší úhlopříčkou, nástup kvalitnějšího digitálního vysílání a zvýšené povědomí o možnosti příjmu ve vysokém rozlišení. Zároveň roste poptávka po nejnovějších modelech LED televizí a klesá naopak zastoupení plazmových obrazovek, jejichž výrobu většina značek ukončila již v roce 2014. V současnosti se jejich zastoupení pohybuje okolo osmi procent.

S nástupem plochých obrazovek do domácností vstoupil nový poměr stran 16:9 namísto dosavadních 4:3. Nový poměr je vhodnější pro sledování filmů, neboť je velmi podobný formátu filmového plátna v kinech. V posledních deseti letech se pak velmi rozmohl trend HD rozlišení, první programy ve vysokém rozlišení se začaly v nabídkách jednotlivých televizních platforem objevovat kolem roku 2007.

Co se v průběhu let výrazně nezměnilo, je doba, kterou uživatelé tráví před televizní obrazovkou. Ta se v průměru pohybuje okolo 3,5 hodiny za den. Stále významněji se ale prosazuje i tzv. multiscreening, tedy paralelní konzumace televize a internetu.

Výzkum ukázal, že přibližně šest procent lidí sleduje televizi a zároveň zvládá surfovat po síti. U respondentů spadajících do věkové skupiny 15 až 35 let je pak tento poměr ještě vyšší a pohybuje se okolo devíti procent.

Lákadla moderních televizorů

Na tuzemském trhu je k mání několik stovek různých televizorů. Vybrat ten správný model tak může být poměrně velký oříšek i pro velmi zkušeného uživatele. Poradíme, jak při nákupu neudělat chybu.

Ty nejlevnější televizory se v dnešní době dají pořídit už za pár tisíc korun. Samozřejmě ale od nich nemůžeme očekávat takovou kvalitu jako od těch dražších. U levnějších přístrojů je třeba dávat pozor především na pozorovací úhly, při pohledu svrchu nebo zespodu může být obraz deformován, což pak při sledování televize například z gauče představuje problém.

Většina aktuálně nabízených televizorů nabízí full HD rozlišení (1920 x 1080 obrazových bodů). Na trh se ale pomalu začínají dostávat také modely se standardem 4K (ultra HD), tedy s rozlišením 3840 x 2160 pixelů. [celá zpráva]

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků