Hlavní obsah

Prodej počítačů letos klesne o rekordních dvanáct procent

Celosvětový prodej osobních počítačů se v letošním roce sníží o 11,9 procenta na 257 miliónů kusů. Zaznamená tak nejprudší pokles v historii. Předpověděla to v pondělí výzkumná společnost Gartner. Dodala, že prodej počítačů by měl poprvé klesnout rovněž na rozvíjejících se trzích, kde dosud poptávka rychle rostla.

Prodej počítačů letos klesne o rekordních dvanáct procent

"Odvětví osobních počítačů čelí mimořádným podmínkám, protože světová ekonomika nadále oslabuje, uživatelé prodlužují dobu životnosti osobních počítačů a dodavatelé osobních počítačů jsou stále více opatrní," uvedl výzkumný ředitel společnosti Gartner George Shiffler.

Prodej notebooků se sice letos podle firmy Gartner zvýší o devět procent, prodej stolních počítačů by se ale měl propadnout o 32 procent. Dosud nejprudší pokles zaznamenal celý trh s osobními počítači v roce 2001, kdy se snížil o 3,2 procenta.

Prodej osobních počítačů na rozvíjejících trzích by se měl letos podle společnosti Gartner snížit o 10,4 procenta. Dosud byl přitom nejslabším výsledkem na těchto trzích nárůst o 11,1 procenta v roce 2002, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků