Hlavní obsah
Procesory AMD Ryzen jsou zatím k dispozici jen pro stolní sestavy. Foto: archív výrobce

Procesory Ryzen se ze stolních počítačů přestěhují do notebooků

Společnost AMD několik posledních týdnů láká uživatele na nové procesory řady Ryzen. Ty nabízejí opravdu zajímavý poměr cena/výkon, dostupné jsou však pouze pro stolní počítače. To by se však mělo už za pár měsíců změnit, podnik totiž plánuje jejich nasazení také v noteboocích.

Procesory AMD Ryzen jsou zatím k dispozici jen pro stolní sestavy. Foto: archív výrobce
Procesory Ryzen se ze stolních počítačů přestěhují do notebooků

O plánech podniku se více rozpovídala aktuální šéfka AMD Lisa Su. Ta prozradila, že mobilní verze ryzenů přijde ještě před koncem roku. Konkrétnější však nebyla, v tuto chvíli tak můžeme maximálně spekulovat, jak AMD ceny mobilní verze nastaví a jaký bude výkon.

Laptopy s procesory Ryzen by nicméně měli nabídnout prakticky všichni velcí výrobci, například tedy společnosti Asus, Acer, HP, Dell či Lenovo. Žádné konkrétní stroje však vcelku pochopitelně oznámeny nebyly.

Dvě řady ryzenů

AMD v současnosti nabízí dvě řady ryzenů. Modely s číselným označením pět zastupují střední třídu, hodí se pro hráče her i uživatele, kteří požadují co možná nejlepší výkon při zachování cenovky pohybující se pod hranicí deseti tisíc korun.

Přesně to jsou přednosti nových čipů Ryzen 5 nazývaných 1600X, 1600, 1500X a 1400, jejich ceny se v tuzemských obchodech v závislosti na konkrétním modelu podle Zboží.cz pohybují od 5200 Kč do 7600 Kč.

První dva zmiňované čipy lákají na šest fyzických jader a 12 vláken. U nich se mimochodem počítá s takty až 4,0 GHz. Levnější modely 1500X a 1400 se pak pochlubí čtyřmi jádry a osmi vlákny, přičemž se počítá s pracovní frekvencí až 3,7 GHz.

Pro nejnáročnější uživatele

Na nejnáročnější uživatele pak cílí řada sedm. S tou se podnik snaží vrátit na vrchol a ohrozit dominantní pozici konkurenční společnosti Intel. V minulých letech se totiž tento výrobce soustředil pouze na levnější segmenty počítačového trhu.

Základ nabídky tvoří Ryzen 7 1700. Ten je podle Zboží.cz možné aktuálně zakoupit od 9790 Kč. Výkonnější model 1700X je pak k dostání za 11 990 Kč a konečně za nejlepší provedení 1800X případní zájemci zaplatí 14 990 Kč.

Všechny modely z rodiny Ryzen 7 mají osm jader a 16 vláken, TDP u dvou výkonnějších modelů 1800X a 1700X je 95W, TDP u modelu 1700 je pak 65 wattů. Základ nabídky tvoří poslední zmiňovaná verze, jejíchž osm jader udává pracovní tempo při frekvenci 3,0 GHz, přetaktovat se však dokážou až na 3,7 GHz.

Model 1700X je pak taktován na 3,4 GHz a v boostu dokáže pracovat až na 3,8 GHz. Vrchol nabídky tvoří verze 1800X díky taktu 3,6 GHz, respektive 4,0 GHz při přetaktování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků