Hlavní obsah
Procesory od společnosti Intel desáté generace Foto: archív výrobce

Pozor na objednávky z Číny, padělají se už i procesory

Padělané oblečení známých značek patrně již nikoho nepřekvapí. V Číně se však nyní ve velkém začaly padělat i počítačové procesory. Podvodníci zneužívají toho, že společnost Intel se chystá uvést na pulty obchodů desátou generaci čipů Intel Core.

Procesory od společnosti Intel desáté generace Foto: archív výrobce
Pozor na objednávky z Číny, padělají se už i procesory

Procesory řady Comet Lake, jak je desátá generace označována, si odbyly premiéru již před několika týdny. Jde o čipy z edic Core i9, Core i7, Core i5, Core i3 a samozřejmě i řady Pentium a Celeron. Některé modely se na pultech obchodů nicméně objeví už na přelomu května a června, další pak dorazí postupně ve vlnách s několikatýdenním odstupem.

A právě různé načasování dodávek jednotlivých modelů hraje do karet podvodníkům. Ti evidentně počítají s tím, že poptávka po novinkách bude stejně jako u minulých generací výrazně vyšší než nabídka.

Už nyní se tak podle serveru HKEPC začaly na čínských trzích objevovat falešné procesory, které s těmi novými nemají prakticky vůbec nic společného. Vykutálení podvodníci si totiž všimli toho, že nové procesory mají velmi podobné rozměry a výřezy pro patici jako stařičké čipy Intel Core2Duo, které se v obchodech nabízely před více než deseti lety.

Nejčastěji se přitom tímto způsobem falšuje nejdražší a nejlepší čip z nabídky, tedy model Core i9-10900K. Na něm totiž podvodníci vydělají nejvíce. Cena tohoto špičkového čipu je 488 dolarů (12 250 Kč), zatímco stařičké Core 2 Duo se na bazarových portálech prodává za pár stokorun. Upravit IHS, aby popisky vypadaly jako u nového procesoru, už není nijak nákladný proces.

Uživatelé, kteří se budou snažit padělaný procesor zprovoznit, navíc riskují, že si zničí svoji základní desku. Čipy Core 2 Duo jsou totiž určeny pro úplně jinou patici než moderní procesory Comet Lake.

Procesor Intel Core i9-10900K

Foto: archív výrobce

Co umí procesor Core i9-10900K

Zmiňovaný model Core i9-10900K představuje to nejlepší z nové řady, nabízí deset jader a 20 vláken. Uživatelé mohou počítat se základním pracovním tempem 3,7 GHz, v režimu Boost pak 4,8 GHz.

Nechybí ani možnost automatického přetaktování, kdy díky novým technologiím Turbo Boost Max 3.0 a Thermal Velocity Boost dokáže novinka přetaktovat postupně jednotlivá jádra na 5,1 GHz, 5,2 GHz, a krátkodobě dokonce i na 5,3 GHz.

Nedílnou součástí tohoto čipu je také integrovaná grafická karta Intel Core UHD Graphics 630.

Přestože nejčastěji se padělal právě procesor Core i9-10900K, není vyloučeno, že stejný trik budou podvodníci zkoušet také s dalšími procesory této nové řady.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků