Hlavní obsah
Netbooky se už netěší takové oblibě jako dřív. Foto: Profimedia.cz

Netbooky zažívají útlum, může za to jejich výkon i tablety

Lehké, malé a snadno přenosné netbooky, nedávný hit trhu s počítači, podle deníku The New York Times zažívají útlum. Může za to stále větší obliba tenkých, lehčích a ještě přenositelnějších tabletů, jako je třeba iPad od společnosti Apple. Lidé ale také zjistili, že omezení výkonu u netbooku jsou při každodenním používání mnohem větším problémem, než se původně zdálo.

Netbooky se už netěší takové oblibě jako dřív. Foto: Profimedia.cz
Netbooky zažívají útlum, může za to jejich výkon i tablety

Ještě v roce 2009 ve Spojených státech prodeje netbooků vzrostly osminásobně na 7,5 miliónu prodaných zařízení. Na celém světě se pak ztrojnásobily na 34 miliónů kusů. Loni se ale prudký růst zastavil. Podle newyorského deníku to dokládají údaje z předvánočního trhu ve Spojených státech. Odbyt netbooků na něm meziročně klesl o 38 procent.

Svůj podíl na tom mají stále populárnější tablety, kterých jenom Apple loni na celém světě prodal kolem 15 miliónů kusů. Podle analytiků je ale jejich vliv na ústup netbooků ze slávy jenom částečný. Prodeje netbooků totiž klesaly ještě před zahájením iPadu na trh loni v dubnu. Oba výrobky navíc nejsou zcela zaměnitelné. Jeden sází na efektivitu, druhý na atraktivitu, uvedl deník The New York Times.

Za klesající oblibou netbooků tak podle něj mohou být i nižší výkon, jenž k tomuto typu počítačů neodmyslitelně patří. Zákazníci nejprve oceňovali jejich nízkou váhu a cenu. Časem ale zjistili, že mnoho populárních programů na těchto přístrojích příliš nefunguje.

"Lákaly na ultrapřenosnost a láci. Uživatelé ale přišli na to, že kvůli nim podstupují až příliš kompromisů. Nakonec je (netbooky) zklamaly," podotkl analytik Anthony Sacconaghi, který pracuje pro společnost Sanford C. Bernstein & Company.

Co umí miniaturní netbooky?

Většina netbooků obsahuje velice podobné součástky. Jednotlivé modely se po technické stránce liší pouze velikostí pevného disku nebo kapacitou operační paměti.

Pozor si je však nutné dát při výběru procesoru, který rozhoduje prakticky o celém výkonu netbooku. Základní modely jsou vybaveny procesory Intel Atom. Jejich výkon není příliš vysoký, porovnávat je můžeme s počítači s procesory Pentium III, které se prodávaly v roce 2000.

Výkonnější netbooky, jejichž cena často přesahuje hranici deseti tisíc korun, jsou však již vybaveny dostatečně výkonnými procesory AMD Athlon či Intel Celeron. Díky nim se dokážou miniaturní přenosné počítače rovnat i svým větším kolegům. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků