Hlavní obsah
Část superpočítače Eni Foto: archív výrobce

Nejvýkonnější průmyslový počítač na světě mají Italové

Italská energetická společnost Eni instalovala nové kapacity ve svém superpočítačovém centru v Miláně a vytvořila nejvýkonnější průmyslový počítač na světě. Po čtyřnásobném zvýšení výpočetního výkonu je tento počítač schopen provést až 22,4 kvadriliónu operací za sekundu, oznámil generální ředitel podniku Claudio Descalzi.

Část superpočítače Eni Foto: archív výrobce
Nejvýkonnější průmyslový počítač na světě mají Italové

Superpočítač nazývaný HPC4 zabírá několik částí milánské budovy společnosti Eni. Sloužit podniku bude k složitým seismickým modelacím či k organizaci distribuce.

Celkový výkon superpočítače HPC4 je 22,4 petaflopu, před vylepšením to bylo jen 18,6 petaflopu. Petaflop vyjadřuje biliardu početních úkonů za vteřinu. Vůbec nejvýkonnější superpočítač na světě má Čína, model Sunway TaihuLight se chlubí výkonem 93 petaflopů.

V této budově v Miláně se ukrývá superpočítač společnosti Eni.

Foto: archív výrobce

Sluší se připomenout, že státem ovládaný podnik Eni investuje do rozvoje počítačových systémů značné prostředky, aby získal před konkurencí náskok.

Díky objevu obřích nalezišť zemního plynu v Mosambiku a Egyptě se společnost řadí v posledních letech ve svém oboru ke špičce. V prosinci oznámila, že z egyptského ložiska Zohr vytěžila první plyn za pouhých 30 měsíců, což je u tohoto typu ložiska rekordní doba, uvedla agentura Reuters.

Jak pracují superpočítače

Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To, co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.

Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace nebo počítají pohyb vesmíru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků