Hlavní obsah

Technologie WiMAX (přezdívaná někdy jako WiFi na max) není mrtvá, naopak se na její přípravě usilovně pracuje. WiMAX nabídne vyšší přenosové rychlosti než současná bezdrátová WiFi, data přenese také na větší vzdálenosti (až desítky km). Technologii právě testují a dolaďují Intel, Nokia a Nokia Siemens Networks.

Na spuštění WiFi nové generace se pilně pracuje

Finská Nokia oznámila, že ve svých připravovaných zařízeních Internet Tablet řady N (Nseries) nasadí právě technologii Intel WiMAX. Ta je speciálně navržena pro mobilní internet a spotřební elektroniku.

Nokia Internet Tablets řady N (Nseries) jsou kapesní multimediální zařízení pro plnohodnotný přístup k internetu. Pracují s webovým prohlížečem Mozilla, spolu s programy Skype a Rhapsody. Pohání je operační systém Linux. 

První tablet uvedla Nokia v květnu před dvěma lety. Nokia 770 Internet Tablet obsahoval vodorovný dotykový displej s uhlopříčkou asi 10 cm, který fungoval také jako klávesnice. Stejně jako dnes vyvíjená novinka pro rok 2008 i 770 byla přizpůsobena k práci se světovou sítí. Stará 770 se k internetu se připojovala přes rozhranní Bluetooth či Wi-Fi nebo s pomocí příslušného mobilního telefonu.

Zařízení Nokia Internet Tablets budou mezi prvními produkty s podporou technologie WiMAX, která se v roce 2008 dostanou na trh. Patřit mezi ně mají také kapesní počítače platformy Menlow.

Co je WiMAX?

Mobilní WiMAX je bezdrátová širokopásmová technologie poskytující mnohamegabitové rychlosti, široký dosah i vysokou propustnost, která přijde vhod při stahování velkých souborů, filmů či stahování multimediálního obsahu. Přístroje a vybavení WiMAX, jež projdou testy vzájemné kompatibility, usnadní uživatelům přechod ze sítě do sítě a umožní jim tak přístup k neustále dostupnému, plně mobilnímu internetu.

WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) je synonymem standardu IEEE 802.16 pro bezdrátové připojení do vzdálenosti asi 50 kilometrů. Technologie dovolí přenést až 75 megabitů dat za sekundu. WiMAX je rychlejší než současné bezdrátové sítě postavené na standardu Wi-Fi 802.11g (54Mbps).

"WiMAX lidem umožní vykonávat jejich oblíbené internetové činnosti, ať už jde o sledování videa, stahování hudby či pouhé vyhledávání informací, a to bez nutnosti jakýchkoli kompromisů týkajících se kvality," tvrdí Ari Virtanen, viceprezident Nokia Multimedia. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků