Hlavní obsah
Zařízení na první pohled vypadá jako obyčejný fotoaparát. Foto: Novinky

Microsoft vyvinul přístroj, který lidem vrací paměť

Počítačová firma Microsoft vyvinula přístroj, který lidem se ztrátou paměti umožňuje vybavit si pro ně dříve nedostupné vzpomínky. Zařízení pod označením SenseCam je ale zatím k dispozici pouze pro výzkumné účely.

Zařízení na první pohled vypadá jako obyčejný fotoaparát. Foto: Novinky
Microsoft vyvinul přístroj, který lidem vrací paměť

Základem přístroje SenseCam je digitální fotoaparát s širokoúhlou čočkou, který dokáže snímat fotografie pasivně bez zásahu uživatele. Promítané snímky potom poskytují postiženým silné podněty, které jim pomáhají vyvolat si různé zkušenosti, myšlenky a pocity, jež nejsou v samotných obrázcích zachyceny.

Přístroj vyvinulo centrum Microsoft Research v britské Cambridgi. Microsoft jej potom testoval u pacientů s diagnostikovanou ztrátou paměti, včetně lidí s Alzheimerovou chorobou. Prostřednictvím sledování mozkové aktivity vědci zjistili vliv vjemů z SenseCam na část mozku spojenou s pamětí.

Zařízení, jehož vývoj začal před deseti lety, zatím existuje ve zhruba 250 exemplářích. Použité sofistikované součástky a malý počet vyrobených kusů se odráží v ceně, která se pohybuje kolem 400 liber, tedy asi 11 600 Kč. Využít počítače v medicíně se snaží i další výrobci.

Počítače se budou starat o důchodce a nemocné

Před časem představila společnost Intel speciální počítač pro lékaře a zdravotníky, kteří se věnují péči o chronicky nemocné pacienty. Zařízení s názvem Health Guide umožňuje lékařům monitorovat pacienta v jeho domácím prostředí a řídit potřebnou péči vzdáleně.

Health Guide je prvním produktem v nové kategorii osobních zdravotních systémů.

Foto: Novinky


:. Health Guide je prvním produktem v nové kategorii osobních zdravotních systémů.
FOTO: Archiv

Příkladem využití systému v praxi může být zahraniční společnost Advanced Warning Systems. Ta je poskytovatelem produktů a webových služeb v oblasti zdravotní péče. U pacientů monitoruje příznaky akutních kardiovaskulárních příhod, které mohou způsobit náhlé úmrtí.

V současné době studují američtí specialisté možnosti domácího zdravotního systému. První studie se zaměřují na prokázání zlepšení zdravotní péče při srdečním selhání, cukrovce, vysokém tlaku krve nebo chronické obstrukční plicní nemoci.

Počítače pomáhají nemocným již dnes
Umělé robotické srdce

Na nemoci oběhového systému a srdce zemřou každoročně milióny lidí. Transplantace tohoto orgánu stále nepatří mezi často prováděné operace. Důvod je zřejmý – dárců není mnoho, operace je nákladná a stejně tak i pooperační léčba. Francouzští vědci to přes noc změnili. V říjnu ukázali prototyp umělého srdce, které se nápadně podobá tomu živému.

 

:. Schéma robotického srdce. Foto: Archiv

 

Přístroj z polymerů a přídavku organické tkáně reguluje tlak a tep pomocí několika elektronických senzorů. Stojí 150 000 euro a může zachránit mnoho životů. Při jeho stavbě se hodily znalosti z kosmického a leteckého průmyslu. Do těl prvních deseti pacientů, kteří by jinak zemřeli, se má dostat do dvou let.

Honda vyrobila robotické nohy

Cyklistické sedlo spojené kloubovými rámy s botami. Tak by se dalo zjednodušeně popsat mechanické chodítko, které představila japonská firma Honda.

 

 

Mechanické chodítko, které nadnáší lidskou váhu a snižuje tlak na kolena.
FOTO: ČTK/AP

 

Toto speciální zařízení, které pomáhá nadnášet tělesnou váhu a snižuje tlak na kolena, má podle svých tvůrců pomáhat lidem chodit a držet tělo v pohodlné pozici.

Ovládání počítače myšlenkou pro ochrnuté

Již od dob prvních dílů hvězdných válek lidé snili o ovládání nejrůznějších věcí pouhou myšlenkou. Netrvalo dlouho a na trhu se objevila společnost Emotiv, která prezentovala zařízení s názvem Epoc, které dovolí přenášet myšlenky do počítače nebo herní konzole.

 

:. Zařízení pro ovládání počítače pouhou myšlenkou. Zdroj: Archiv

 

Tento elektronický přístroj působí nejen na první pohled jako futuristická helma. Ve skutečnosti se však jedná o velice citlivé zařízení, jež je obdařeno několika systematicky rozmístěnými čidly. Ta snímají mozkové pochody a pomocí bezdrátové technologie je předávají dále do počítače či herní konzole. Více informací o zařízení Emotiv Epoc naleznete zde

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků