Hlavní obsah
Zvětšený obrázek jádra procesoru vypadá impozantně, běžným okem uvidíte jen lesklý obdélník. Foto: mas, Novinky

Jaké výhody přinášejí vícejádrové procesory

Nabídka procesorů se dnes rozpíná od velmi levných jednojádrových čipů až po velmi výkonná čtyřjádra se schopností počítat osm větví programu najednou. Do jaké míry lze využít výhody vícejádrovýh CPU jsme se pokusili zjistit v dnešním testu zaměřeném na domácí použití.

Zvětšený obrázek jádra procesoru vypadá impozantně, běžným okem uvidíte jen lesklý obdélník. Foto: mas, Novinky
Jaké výhody přinášejí vícejádrové procesory

Pokud bychom brali v úvahu i procesory pro servery, můžete dnes nakoupit i procesory se šesti jádry. Mezi servery nelze o výhodách vícejádrových procesorů vůbec spekulovat, už jen z principu jejich práce. Zato u osobních počítačů to není tak zřejmé, natož jednoznačné.

Obvyklé domácí využití počítače může sahat od jednoduchého brouzdání na vlnách internetu, přes editaci fotografií až po úpravu videa buď z DVB-T tuneru nebo z kamery. Společným znakem tu je, že uživatel většinou v jednu chvíli využívá služeb jen jednoho programu, větší zatížení se vyskytuje jen výjimečně. Naše otázka zní: „Pozná takový uživatel přítomnost vícejádrového procesoru ve svém počítači?“

Test čtyř jader

Abychom mohli odpovědět, vzali jsme počítač se čtyřjádrovým procesorem a otestovali výkon v několika programech. Poté jsme vypnuli jedno výpočetní jádro a stejné testy vyzkoušeli znovu. Tímto způsobem jsme zjistili rozdíly ve výkonu pro 4, 3, 2 a jednojádrové procesory.

Testy proběhly na sestavě s procesorem AMD Athlon II X4 620 s operačním systémem Windows 7. Ve výsledcích nenajdete žádnou hru, neboť počítačové hry se velmi liší závislostí na procesoru, nejde pro ně důležitost více jader zobecňovat.

Počet jader
4
3
2
1
PCMark Vantage Productivity
4281
4311
4154
2394
PCMark Vantage Communication
4056
3994
3473
2221
WinRAR - komprese souborů
1:46
1:49
1:53
2:34
Převod hudby do MP3
1:20
1:20
1:22
1:23
Převod fotografie z RAW do JPEG 3:01
2:43
3:09
3:43
Převod videa do Xvid
1:10
1:12
1:17
1:50
Převod Videa do H.264
1:53
2:40
3:54
7:38
Cinebench R10
1:48
2:223:21
6:31

PCMark Vantage - čím více bodů, tím lepší výsledek. Ostatní testy měřeny časem - čím méně, tím lépe.

Nyní k interpretaci výsledků. První dva řádky ukazují bodové hodnocení populárního benchmarku PCMark Vantage používaného k porovnávání výkonu mezi počítači. V našem případě jsme měřili jen části označené jako „productivity“ a „communication“. Ty simulují úlohy jako práce s textem, emailem, antivirovou ochranu nebo instant messaging (IM – ICQ, Jabber..).

PCMark Vantage ukazuje, že  4 a 3jádrové procesory jsou si při kancelářské práci rovny. První krok směrem dolů zažijeme až s použitím dvoujádrového CPU. Rozdíl je však velmi malý i na poměry syntetického testu, který vykáže rozdíly pro člověka neporovnatelné. Jediným poraženým se tak stává jednojádrový procesor s téměř polovičním hodnocením.

Velmi zajímavým se ukázal test komprese dat archivátorem WinRAR 3.90. Ten sice dokáže využít vícejádrových procesorů, ale jediným znatelným posunem je přechod z jednoho na dvě jádra. Dokonce jsme zjistili, že při kompresi z pevného disku si nejrychleji poradí dvoujádro, 3 a 4 jádra jsou brzděna pevným diskem, který více přístupů najednou přibrzďuje. Až při použití RAMDisku se časy umoudřily.

Převod hudby do formátu MP3 pomocí kodeku LAME je čistě jednovláknová procedura, kde více jader nic nevylepší. Malé rozdíly jsou způsobeny aplikacemi běžícími na pozadí, které jednojádrový procesor stojí trochu času navíc.

Zatížit čtyři jádra na 100% není při kancelářské práci v lidských silách. Na obrázku graf využití během komprese do MP3.

Foto: mas, Novinky

Foto a video

Převod fotografií z digitálního negativu RAW do JPEG formátu přinesl jedno překvapení. Škálování výkonu je patrné od jednoho po tři jádra, ovšem při zapojení všech čtyř jader najednou dojde ke zpomalení. Protože se výsledky po přeměření vždy opakovaly, může jít o chybu buď v programu (použito ACDSee 2009) nebo v plug-inu pracujícím s RAW formátem.

Další dva řádky vezmeme společně. Převod videa hodně závisí na použitém kodeku. Velmi oblíbený Xvid neumí pracovat s více jak dvěma vlákny programu najednou. Malé rozdíly mají na svědomí opět programy běžící na pozadí. Zato kodek x264 škáluje i se čtyřmi jádry zcela příkladně.

Poslední v pořadí, Cinebench R10, jsme použili spíš jako ukázku, kde se vícejádrové procesory uplatní nejvíce. Prostředí CAD aplikací, ale i jiné profesionální aplikace jsou s optimalizací pro více procesorů prostě mnohem dál, než většina běžně užívaných programů.

Jak to dopadlo?

Náš průzkum sice nepokrývá všechny druhy činností na počítači, rozsah vyzkoušených programů nám však umožňuje vynést některé závěry. Předně je vidět, že jednojádrovým procesorům definitivně odzvonilo. Zapojení druhého jádra znamená s výjimkou převodu hudby do MP3 značné urychlení.

Další krok směrem k tří až čtyřjádrovým procesorům zatím není tak přínosný. Většina aplikací běhá velmi dobře už na dvoujádru, další výpočetní výkon pak funguje spíš jako rezerva. Patříte-li tedy mezi umírněné uživatele pracující s jednoduchými aplikacemi a vždy jen s jedinou, dvoujádrový procesor vám prozatím bohatě postačí. To především indikují výsledky testu PCMark Vantage.

Více než dvě jádra se doma využívají opravdu těžko. Protože náš test nezahrnuje hry, jediná další využitelná oblast je editace videa. Tam leží váha především na kodeku se kterým pracujete. U nových HD videokamer se záznamem do MPEG 4 formátu zapojíte i čtyři jádra, se starším vybavením však stačí jen dvě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků