Hlavní obsah

Největší výrobce procesorů Intel tento týden ostře vystoupil proti připravovanému čipu AMD se třemi jádry. Podle Intelu se nejedná o nový výrobek, ale o snahu AMD prodat nezdařená čtyřjádra, kde jedna výpočetní jednotka nepracuje.

Intel: Trojjádrový mikročip AMD je fraška

Unikátní procesory se třemi jádry chce AMD prodávat už počátkem příštího roku. Firmě se tímto produktem podařilo vzbudit zájem široké veřejnosti. Tento čip s podporou DDR2 pamětí chce společnost nabídnout za cenu "středně výkonného procesoru".

"Je to jen způsob, kterak vylepšit výtěžnost čipů," tvrdí technologický šéf Intelu Justin Rattner. "Podobné je to v mnoha jiných výrobcích, například pamětech, vyjímkou není ani osmijádrovy čip Cell, kde pracuje jen sedm jednotek," dodal Rattner v rozhovoru pro Wired.com.  

"Takže ano, AMD má vlastní čtyřjádrový produkt. Jsem si ale jist, že když se podívali na jejich výtěžnost a ztráty, řekli si: 'wow, můžeme nabídnout také tříjádrovou verzi jednoho z čipů, kde je jedno z jader mrtvé nebo pracuje pomalu nebo je prostě jinak vadné'," řekl Rattner.

Rattner však trojjádra neodsoudil. Souhlasil s tím, že budou v některých aplikacích rychlejší než dualcore, čtyřjádra budou podle něj preferovanější.

Zástupci AMD a Intelu se v poslední době rádi špičkují. Například koncem září obvinili lídři AMD konkurenční Intel z toho, že kopíruje cizí technologie a prodává je pod svými obchodními jmény.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků