Hlavní obsah
GeForce RTX 3090 (ilustrační foto) Foto: archív výrobce

Herní modla si ještě neodbyla premiéru a už se prodává. Cena nepotěší

Premiéra nové herní modly – grafické karty GeForce RTX 3080 Ti – byla odložena podle serveru VideoCardz až na příští měsíc. Nvidia dokonce příchod této grafiky ani oficiálně ještě nepotvrdila, přesto se již první lidé pochlubili, že novinku již mají doma. Snímky grafiky sdíleli na Redditu i Twitteru.

GeForce RTX 3090 (ilustrační foto) Foto: archív výrobce
Herní modla si ještě neodbyla premiéru a už se prodává. Cena nepotěší

GeForce RTX 3080 Ti je tak trochu začarovaná karta. Podle původních informací se totiž měla ukázat už v únoru, kvůli nedostatku počítačových čipů byla však její premiéra několikrát odložena. Naposledy se tak stalo na začátku tohoto týdne, kdy jsme se dozvěděli, že místo května si počkáme na nejvýkonnější herní model až do června.

Mezitím se ale na diskuzních fórech a sociálních sítích začaly objevovat fotografie lidí, kteří se chlubí, že již kartu mají. Vše tedy nasvědčuje tomu, že Nvidia již začala zásobovat jednotlivá distribuční centra a dovozce, přičemž některé modely si neoficiální cestou již první zájemci koupili.

Podle jednoho z případů se tak stalo například ve Spojených arabských emirátech, kde se prodávaly karty od MSI s vylepšeným chlazením za 3500 dolarů, tedy bezmála 75 000 korun. Ke zmiňované částce si je navíc v Česku nutné připočítat ještě DPH a náklady na dovoz, kvůli čemuž se cenovka může vyšplhat klidně i na sto tisíc korun.

Původně se přitom očekávalo, že model RTX 3080 Ti bude citelně levnější. Dříve odhalená karta RTX 3090, která sice není určena vysloveně na hry, ale měla by mít ještě vyšší výkon než RTX 3080 Ti, totiž šla do prodeje s atraktivnější cenovkou. Doporučená cena byla 40 999 Kč.

Jedním dechem je ale nutné dodat, že trh s grafickými kartami je několik posledních měsíců silně zdeformován – kvůli nedostatku čipů a velkému zájmu ze strany těžařů jsou totiž jednotlivé modely beznadějně vyprodané. Není tedy výjimkou, že musí případní zájemci zaplatit za RTX 3090 klidně i více než 100 000 korun.

V červnu bychom se nicméně měli dočkat také modelu GeForce RTX 3070 Ti, který bude stále nabízet špičkový herní výkon, přitom ale bude levnější než obě karty zmiňované výše.

Modely RTX 3070 Ti a RTX 3080 Ti však zatím nebyly oficiálně oznámeny. Na bližší informace si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků