Hlavní obsah

Pravděpodobně jedním z prvních notebooků, nebo chcete-li z přenosných počítačů, bylo zařízení s názvem Osborne 1. Ten se objevil na trhu před více než 27 lety. Tento „přenosný“ laptop byl ale určen spíše pro silné muže. Tomu také napovídá jeho hmotnost 11 kilogramů, která je v dnešním mobilním světě takřka nepředstavitelná.

Co bylo kdysi: Jeden z prvních notebooků vážil 11 kilo

Osborne 1 z roku 1981 při své neskutečné váze nabídnul displej o úhlopříčce pouhých pěti palců (přibližně 13 centimetrů). To je skoro polovina toho, co nabízejí dnešní nejmenší notebooky i netbooky.

:. Zavřený notebook byl větší než běžný kufr. Zdroj: Archiv

Nepříliš mobilní stroj přišel ve své době zákazníka na cenu okolo 1500 až 1800 dolarů, což byla na tehdejší poměry suma, kterou si lidé vydělali i za několik let. První kusy laptopu Osborne 1 si tak pořizovaly především větší firmy a movití jedinci.

Přes vysokou cenu se za měsíc od uvedení na trh údajně prodalo kolem 10 000 kusů. Na tehdejší dobu to byl jednoznačný úspěch.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků