Hlavní obsah

Co bylo kdysi: CD nosiče oslavily třicáté narozeniny

Psal se březen roku 1979. Společnost Royal Philips Electronics na své prezentaci poprvé v historii představila jedno z nejoblíbenějších médií současnosti – CD nosič. Tehdejší prototyp se jmenoval Pinkeltje. Výrobci k tomuto novému médiu přistupovali s nejistotou, a tak se první CD přehrávače na pultech obchodů objevily až v říjnu 1982.

Co bylo kdysi: CD nosiče oslavily třicáté narozeniny

Systém Compact Disk začal vznikat v laboratořích Philips v Eindhovenu, přibližně od roku 1977. O rok později byla získána ke spolupráci firma Sony. Ta měla přední odborníky na tehdy začínající digitální techniku záznamu zvuku. První CD nosič byl představen světu o dva roky později (1979).

V roce 1981 se k projektu Compact Disc připojil i koncern Matsushita. Tím bylo definitivně rozhodnuto o vítězství v soutěži s ostatními, tehdy rozpracovanými konkurenčními systémy. Na jaře 1982 byla digitální, kompaktní zvuková deska CD-DA představena oficiálně široké technické veřejnosti.

To ovšem ještě za značné nedůvěry a za neskrývaných pochybností mnoha odborníků. Mnohým se systém Compact Disc zdál technologicky příliš náročný na to, aby se mohl široce prosadit. První přehrávače a první kompaktní desky ovšem ještě nebyly nejdokonalejší. Vývoj se ale ani zdaleka nezastavil.

Rozpaky a nedůvěra z CDček

První cédéčka a CD přehrávače se objevily na trhu koncem roku 1982, a to nejprve v Japonsku. V Evropě ve specializovaných obchodech pak na jaře 1983. Vše bylo doprovázeno značnými rozpaky.

Zastánci klasické, analogové techniky tehdy dokonce usilovně strašili i nejrůznějšími hrůzostrašnými důsledky poslechu digitálního zvuku na zdraví posluchače a vymýšleli i další téměř neuvěřitelné důvody proti digitální zvukové technice a systému Compact Disc. Dnes se všechny ty historky zdají směšné, tehdy ovšem byly mnohými brány vážně.

Dokonce ještě v době, kdy se první cédéčka začala lisovat i v našich Gramofonových závodech v Loděnicích, vyšel v tehdejším Technickém magazínu velmi kontroverzní článek, z jistého zahraničního pramene, prohlašující systém Compact Disc za mrtvě narozené dítě a obsahující i mnohé další nesmysly.

CD nosiče po 30 letech

Od dob prvního CD bylo prodáno více než 240 miliard nosičů, 3,5 miliardy hudebních CD přehrávačů a 3 miliardy počítačových CD mechanik. V dnešní podobě slouží malé stříbrné kotoučky především pro distribuci hudebních děl. Velice rychle ale pronikly i do oblasti počítačů.

Největší konkurencí jsou pro CD v současnosti DVD nosiče. V oboru videa je samozřejmě systém DVD, se svojí mnohonásobně vyšší datovou kapacitou, jednička. Tam zcela jistě už staré dobré cédéčko nestačí. Jako médium pro hromadnou distribuci vysoce kvalitního zvuku nebo počítačového softwaru ale zůstává i po dvaceti letech stále schopné dalšího života. Dokonce i v konkurenci s jinými, podstatně mladšími systémy, například Super Audio na DVD pro zvuk.

K příležitosti 30. narozenin CD formátu udělilo největší technické sdružení IEEE, které má více než 375 tisíc členů ve 150 zemích, prestižní ocenění společnosti Philips právě za uvedení technologie CD nosičů na trh.

Anketa
Jaké médium používáte nejraději?
CD
5.3 %
DVD
21.5 %
Blu-ray
2.2 %
Paměťovou kartu
4.1 %
USB flash disk
62.8 %
Jiné
4.1 %
Celkem hlasovalo 2777 čtenářů.

Největší konkurenti CD nosičů

V současné době představuje největší konkurenci pro CDčka formát DVD, který nabízí mnohonásobně vyšší kapacitu po uložení dat. První DVD disky se na trhu objevily už před 12 lety. Ani DVD formát ale není na vrcholu potravinového řetězce médií. V současnosti se DVD perou o místo na slunci s Blu-ray kotouči s kapacitou typicky od 25 po 50 GB. Běžné DVD přitom dosahuje kapacity 4,7 GB a CD jen 0,7 GB.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků