Hlavní obsah
Nvidia GeForce GTX 1080 Ti (ilustrační foto) Foto: archív výrobce

Ceny grafických karet rostou. Za PC si lidé před Vánocemi připlatí

Obrovský zájem o kryptoměny si vybírá další daň. K těžení těchto měn slouží výkonné počítače a na trhu je tak akutní nedostatek paměti. Od začátku září kvůli tomu stouply ceny grafických karet Nvidia GeForce GTX přibližně o desetinu a tento trend by měl pokračovat až do prosince.

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti (ilustrační foto) Foto: archív výrobce
Ceny grafických karet rostou. Za PC si lidé před Vánocemi připlatí

Poptávka po grafických kartách Nvidia mezi těžaři kryptoměn podle hlavního polovodičového analytika společnosti Mizuho předčila v tomto čtvrtletí všechna očekávání.

Kvůli tomu za posledního půl roku stouply ceny grafických karet o čtvrtinu. V tomto případě je hlavním viníkem nedávný rozmach kryptoměny Ethereum, kterou je možná na rozdíl od jiných kryptoměn, jako je bitcoin, efektivně těžit pouze pomocí grafických karet.

Logo virtuální měny ethereum

Foto: ethereum.org

Stejně jako u jakékoliv jiné kryptoměny i u Ethereum těžba rychle stoupá a nepřiměřeně překonává její tržní hodnotu, takže se den za dnem stává čím dál tím méně výnosná. Navíc řada vlád proti kryptoměnám v poslední době ostře vystupuje, takže motivace k zisku bude pomalu klesat.

Můžeme jen doufat, že ceny paměti DRAM a grafických karet začnou pomalu klesat. Pokud však plánujete v nebližší době nákup nového počítače nebo alespoň grafické karty, vyplatí se buď neotálet, nebo počkat do příštího roku.

Před Vánocemi se totiž budou ceny grafických karet držet poměrně vysoko. A to se logicky promítne také do cen za celé počítačové sestavy.

Novodobá zlatá horečka

Bitcoin a další virtuální měny se těší tak velké popularitě i díky tomu, že se dají těžit na vlastní pěst pomocí výkonných počítačů. Novodobí těžaři tak doslova rozpoutali na internetu zlatou horečku. Je to patrné při pohledu do nabídek jednotlivých obchodů, kde je řada grafik a procesorů beznadějně vyprodaná. A to platí i v Česku.

Poptávka je vysoká především u hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. „Největší zájem je o grafické karty AMD Radeon RX 580, RX 570, NVIDIA GTX 1060 a GTX 1070. Zájem je dokonce takový, že jsou aktuálně na celém trhu nedostatkovým zbožím,“ reagoval na dotaz Novinek Michal Gabriel, marketingový ředitel CZC.cz.

Od letošního května je například bitcoiny možné platit v Alze. „Průměrná objednávka se pohybuje momentálně v částce kolem 8000 Kč, největší objednávka byla v hodnotě 560 000 Kč,“ uvedl pro Novinky.cz Igor Pauer, e-commerce business director Alza.cz.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků