Hlavní obsah
Všechny tři novinky od Applu vedle sebe Foto: archív výrobce

Apple láká na dva nové notebooky a mini PC

V Česku se začaly oficiálně prodávat dva nové notebooky od společnosti Apple, které si odbyly premiéru minulý týden. Společně s nimi na pulty obchodů dorazil také miniaturní PC s logem nakousnutého jablka.

Všechny tři novinky od Applu vedle sebe Foto: archív výrobce
Apple láká na dva nové notebooky a mini PC

Všechny tři novinky jsou pro Apple daleko důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Jde totiž o vůbec první stroje, které běží na jeho novém procesoru M1. Ty postupně nahradí v nabídce všechny modely, které byly doposud vybaveny procesory Intel.

Americký počítačový gigant tvrdí, že novinka je revoluční. Doposud totiž počítače potřebovaly hned několik čipů, zatímco novinka zvaná Apple M1 integruje hned několik čipů do jediného – procesorovou jednotku, grafické jádro, neurální engine a zároveň i paměťovou část.

Procesor s logem nakousnutého jablka by měl nabídnout nejlepší poměr výkonu/spotřeby na celém trhu. Je údajně až třikrát úspornější proti konkurenčním čipům, kterými jsou aktuálně vybaveny stolní počítače a notebooky. V praxi by se to mělo projevit delší výdrží MacBooků a nižší spotřebou stolních PC s logem nakousnutého jablka.

Stačit bude i na hry

Výkon by měl být opravdu extrémní, platí to přitom i o integrovaném grafickém jádru. Zástupci Applu slibují, že půjde o nejrychlejší integrované grafické jádro na trhu. Vzhledem k tomu, že některé konkurenční modely od Intelu stačí i na jednodušší hry, bude novinka pravděpodobně velmi zajímavá.

Je nutné zdůraznit, že nový čip Apple M1 nicméně staví na jiné architektuře než procesory od Intelu a AMD. Jedná se o procesor založený na architektuře ARM, které se v současnosti používají hlavně v mobilních telefonech a tabletech spíše než v počítačích. Softwaroví tvůrci budou muset tedy své aplikace upravit pro Apple na míru.

Již v době prodejní premiéry by měla být k dispozici celá řada aplikací, v současnosti je již hotový například kancelářský balík Microsoft Office či fotografický editor Lightroom. Adobe přislíbilo vydání Photoshopu zkraje nového roku.

Čip Apple M1

Foto: archív výrobce

Nejtenčí notebook

Jednou z novinek je MacBook Air, tedy nejlehčí a nejtenčí laptop s logem nakousnutého jablka. Ten i se svou 13palcovou obrazovkou vypadá stejně jako předchůdce, měl by být ale až třikrát výkonnější. Apple se chlubí tím, že novinka je s novým procesorem dokonce výkonnější než 98 procent konkurenčních notebooků prodaných v uplynulém roce.

Další výhodou má být naprostá tichost, čip M1 se navzdory vyššímu výkonu obejde bez aktivního ventilátoru.

Výrazně se má prodloužit také výdrž baterie. Při surfování po webu se notebook s logem nakousnutého jablka obejde bez nabíjení po dobu až 15 hodin, při sledování videa dokonce až 18 hodin.

MacBook Air (2020)

Foto: archív výrobce

MacBook Air (2020)

Foto: archív výrobce

Pro náročné

Pro náročné pak bude určen laptop MacBook Pro 13. Hlavní benefity jsou stejné jako u MacBooku Air – tedy nárůst výkonu, delší výdrž a tiché chlazení. V tomto případě však již uvnitř přenosného počítače nalezneme větráček. Apple nabídl i konkrétnější čísla: výdrž až 17 hodin, pětinásobný nárůst grafického výkonu a 2,8násobný nárůst výkonu samotného procesoru.

Posledním představeným strojem je Mac Mini. Ten byl historicky používán spíše jako levný a malý počítač, díky obrovskému nárůstu výkonu se má ale proměnit na opravdovou pracovní stanici, které nebudou činit problémy ani monitory se 4K rozlišením. Využít novinku tedy bez problémů budou moci i editoři pracující s obrazovým materiálem.

Ceny MacBooku Air startují na 29 990 Kč, u MacBooku Pro 13 pak na 38 990 Kč. Případní zájemci zaplatí za Mac Mini 21 990 Kč.

MacBook Pro 13 (2020)

Foto: archív výrobce

Mac Mini

Foto: archív výrobce


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků