Apple sezval pár předních amerických novinářů do své centrály, aby jim nastínil plány prací na nových počítačích s logem nakousnutého jablka. Žádných konkrétních oznámení se však nikdo z přítomných nedočkal.

I tak však zástupci podniku novináře rozhodně překvapili, a to právě přiznáním o nepovedeném designu aktuálního top modelu Mac Pro. Ten není žádnou nudnou šedou krabicí, na rozdíl od celé řady konkurenčních modelů. Tento stroj má kulatou skříň, která je vyvedena v lesklé černé barvě. Zatímco některým se design vrcholného modelu líbí, zlí jazykové poukazují na to, že vypadá jako odpadkový koš.

Mac Pro

Pohled do útrob modelu Mac Pro

FOTO: Apple

Právě druhé skupině uživatelů dali údajně na setkání vrcholní představitelé Applu za pravdu. Kulatý vzhled se podle nich ukázal jako slepá ulička a podnik jej tak v další generaci svého profesionálního stolního počítače nevyužije.

Jak bude další generace vypadat, tak zatím není jasné. Zástupci amerického počítačového gigantu pouze potvrdili, že práce na novince jsou v plném proudu, a tak bychom se jí mohli dočkat pravděpodobně ještě v letošním roce.

Špičkový výkon

Sluší se připomenout, že v roce 2013 – tedy v době uvedení na trh – patřil Mac Pro k těm nejlepším počítačům na světě. V nejlepší konfiguraci byl vybaven 12jádrovým procesorem Intel Xeon E5 s taktem 2,7 GHz, 64 GB operační paměti a dvěma grafickými kartami AMD FirePro D700. Z nich má každá 6 GB vlastní paměti typu GDDR5.

Pro uložení dat pak v nejvyšší konfiguraci sloužila SSD jednotka s kapacitou 1 TB. Především s ohledem na vysoký výkon se u této sestavy vůbec nenabízela možnost instalace klasického pevného disku, ale pouze rychlejších flashových pamětí.

Špičkové výbavě tehdy odpovídala i pořizovací cena. Případní zájemci si museli na nejvyšší konfiguraci připravit 254 590 Kč. Tedy podobnou částku, za kterou by si bez větších problémů obstarali klidně i nové auto. [celá zpráva]

Lze předpokládat, že na extrémně vysoký výkon bude lákat i chystaný Mac Pro, a to se pochopitelně také promítne do jeho pořizovací ceny.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: