Router Nighthawk X10 nabízí hned několik tuzemských prodejců. Ceny startují na částce 11 728 Kč, vyšplhat se ale podle Zboží.cz mohou klidně až na 13 883 korun.

A co za tuto částku lidé dostanou? Především bezkonkurenční rychlost. Standard wi-fi 802.11ad a technologie Wave 2Wi-Fi zajišťují vysílání v celkem třech vysílacích pásmech. Rychlosti jsou následující: 800 Mb/s ve 2,4GHz pásmu 802.11ac + 1 733 Mb/s v 5GHz pásmu 802.11ac + 4600 Mb/s v 60GHz pásmu 802.11ad.

Nighthawk X10 (R9000)

Nighthawk X10 (R9000)

FOTO: archív výrobce

Pokud spolupracují všechna pásma najednou, je možné dosáhnout přenosové rychlosti až 7,2 Gb/s, na což jsou konkurenční modely krátké. Pro zajímavost – špičkový konkurenční router Asus RT-AC530, který kraloval statistikám ještě v první polovině roku, nabízí rychlost pouze 5,3 Gb/s.

Zmiňovaná rychlost je samozřejmě teoretická a v praxi ji bude negativně ovlivňovat prostředí, kde bude router používán. Například na panelákových sídlištích, která jsou doslova zamořena bezdrátovými sítěmi, budou rychlosti s největší pravděpodobností nižší.

Vysoký výkon, netradiční design

Aby bylo možné dosáhnout tak vysoké přenosové rychlosti v praxi a zároveň bylo možné obsluhovat klidně i několik desítek zařízení najednou, je router vybaven čtyřjádrovým procesorem pracujícím na taktu 1,7 GHz. V porovnání s klasickými počítači se to nemusí zdát jako nijak oslnivá hodnota, v kategorii síťových prvků je to ale přesně obráceně.

Novinka zaujme na první pohled svým netradičním vzhledem. Čtveřice antén je totiž nezvykle robustní, což má svůj praktický důvod. Zatímco tradiční externí antény pouze přenášejí wi-fi signál z mobilního zařízení směrem k routeru, antény Active Wi-Fi signál dále zesilují a minimalizují případný okolní šum.