Robot na první pohled vypadá jako přerostlá hračka, ve skutečnosti ale toho umí opravdu hodně. S uživatelem dovede komunikovat, umí se pohybovat a v případě potřeby dokáže poskytnout i první pomoc. Pokud by na to nestačil, může automaticky přivolat skutečné zdravotníky.

Unikátní humanoid využívá technologii RealSense. Jde o technologii, kterou jsou v dnešní době vybaveny už některé počítače a tablety, aby se daly ovládat bezdotykově. U robota ale slouží tato speciální kamera v podstatě jako lidské oči, stroj tedy dokáže identifikovat svého pána, vidí, jestli nepotřebuje pomoc, a zároveň dokáže rozpoznat i jeho náladu.

Péče o zdraví a péče o seniory vytvářejí silnou poptávku po domácím robotickém řešení.Song Jiqiang, ředitel čínské pobočky Intelu

Za vývojem robota stojí firma Intel Labs China, která věří, že novinka najde uplatnění v běžných domácnostech. „Zaměřili jsme se na vývoj autonomních robotů poskytujících služby a průběžně vyvíjíme klíčové technologie autonomní navigace, perceptivní kognice, osobní interakce a bezpečnostní kontroly. Péče o zdraví a péče o seniory jsou významné společenské oblasti a vytvářejí silnou tržní poptávku po domácím robotickém řešení,“ prohlásil Song Jiqiang, ředitel čínské pobočky Intelu.

Na projektu robotických lékařů se nicméně podílí také podnik Meridian. Ten bude odpovědný za sběr a analýzu uživatelských dat, zajištění relevantních aplikací a služeb pro uživatele během testování a za zlepšování funkcí na základě zpětné vazby uživatelů.

„Je zásadní a naléhavé tlačit na reformu zdravotnických služeb postavených na bázi internetu a internetu věcí. Výzkumný prototyp robotického domácího lékaře je schopen přirozené interakce s uživateli, zároveň dokáže nabídnout pomoc starším lidem, kteří mají problémy s používáním chytrých zařízení typu mobilních telefonů nebo tabletů,“ uvedl Yu Zhong, zakladatel a šéf společnosti Meridian.

Analýza vývoje zdravotního stavu

Ten zároveň přiblížil, že robotické řešení bude nejen sledovat aktuální zdravotní stav uživatele, ale také v dlouhodobém horizontu vytvářet přesnou analýzu o jeho vývoji. „Prototyp robota propojuje cloudovou službu pro zpracování velkých dat s robotickou platformou a tím nabízí skutečně komplexní řešení zdravotní péče,“ doplnil Zhong.

Prototypy prvních robotů se již nyní testují ve vybraných čínských domácnostech. Právě testy ukážou, jak je nová technologie skutečně připravena na reálné použití a v jakém časovém horizontu by se mohli robotičtí lékaři objevit na pultech obchodů.

Cena unikátního humanoidního stroje zatím nebyla zveřejněna.