Surface Hub si odbyl premiéru už v loňském roce. Tehdy však zástupci amerického počítačového gigantu ještě tajili některé hardwarové parametry. [celá zpráva]

Se zahájením prodeje, který místo plánovaného loňského září začíná až nyní, je však již vše prozrazeno. Počítač se ukrývá v 84palcové obrazovce se 4K rozlišením (3840 × 2160 obrazových bodů).

Svými rozměry tak novinka spíše než počítač připomíná velkou dotykovou tabuli, jejímž základem je nový operační systém Windows 10. Rozměry jsou přesně 111,7 × 220,9 × 10,5 cm, hmotnost pak činí 127 kg.

Microsoft Surface Hub

Microsoft Surface Hub

FOTO: archív výrobce

Sloužit by Surface Hub měl především firmám k prezentacím, uplatnění by ale s přihlédnutím ke svým dovednostem zařízení našlo nejspíše i ve školství. Obří displej je totiž celý dotykový. Je na něm možné psát pomocí dodávaného stylusu (speciální pero) nebo jednoduše pomocí rukou.

Uvnitř se ukrývá čtvrtá generace procesoru Intel Core i7 doplněná o grafický čip Nvidia Quadro K2200. Sestava má k dispozici 8 GB operační paměti a 128GB SSD jednotku. Tato konfigurace bez problémů zvládá například v reálném čase vykreslovat složitější 3D modely, které je pak možné různě otáčet a naklánět.

Surface Hub se 4K displejem vyjde na 22 000 dolarů, tedy více než 530 000 korun.

Levněji, ale pomaleji

V prodeji se nicméně objevila rovnou také levnější konfigurace za 9000 dolarů (217 000 Kč), která je pochopitelně i pomalejší. Pohání ji slabší procesor Intel Core i5 ve spolupráci s integrovaným grafickým čipem Intel HD 4600. Kapacita operační paměti i SSD jednotky má stejnou hodnotu jako u nejvýkonnějšího modelu.

Zmenšila se ale samotná obrazovka, ve které se jednotlivé komponenty ukrývají. Má úhlopříčku 55 palců a nabízí pouze Full HD rozlišení, tedy 1920 × 1080 obrazových bodů. Stejně jako u 4K modelu je ji ale možné ovládat dotykem.

Oba nové Surface Huby jsou zatím k dostání pouze v zahraničí. Kdy se začnou prodávat na tuzemském trhu a zda vůbec, zatím není jasné.

Microsoft Surface Hub

Volitelně půjde dokoupit i speciální pojízdný stojan.

FOTO: archív výrobce