Futuristicky vyhlížející brýle se jmenují View-Master Virtual Reality a americký počítačový gigant je ve svém obchodě nabízí za 30 dolarů, tedy v přepočtu za necelých 800 Kč. K dostání jsou však prozatím výhradně v zahraničí.

Samotný headset neumí sám o sobě nic. K tomu, aby uživatel mohl používat virtuální realitu, musí do červenobílého zařízení vložit vlastní iPhone. Chytrý telefon s logem nakousnutého jablka poté dokáže obrazovku rozdělit na dvě rovnocenné části a pro každé oko promítat jinou část obrazu, jak je vidět na obrázku níže. Právě tak vzniká vjem virtuální reality.

View-Master Virtual Reality

View-Master Virtual Reality

FOTO: archív výrobce

View-Master Virtual Reality

View-Master Virtual Reality

FOTO: archív výrobce

Zjednodušeně řečeno je tedy View-Master Virtual Reality pouhý držák. Veškerou práci totiž obstarává chytrý telefon s logem nakousnutého jablka. Headset se stará hlavně o to, aby uživatele nerušilo okolní prostředí a aby se soustředil pouze na displej iPhonu.

I když je celé zařízení poměrně primitivní a s většinou sofistikovaných konkurenčních systémů, jako jsou například Oculus Rift či HTC Re Vive, se nedá srovnávat, jde jednoznačně o první vstup amerického počítačového gigantu na trh s virtuální realitou. Podle některých zahraničních médií si tak zástupci Applu oťukávají trh předtím, než se rozhodnou přinést na pulty obchodů nějaké nové vlastní zařízení.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Zařízení pro virtuální realitu HTC Re Vive

Zdroj: archív výrobce

Oculus Rift

Oculus Rift

FOTO: mif, Novinky

Éra virtuální reality přichází

A krok by to byl vcelku logický. Podle dřívějších prognóz analytiků totiž letošní rok bude patřit právě systémům virtuální a rozšířené reality. Koneckonců i na největším počítačovém veletrhu CES, který probíhal minulý měsíc v americkém Las Vegas, se se speciálními helmami a brýlemi doslova roztrhl pytel.

„Vývoj v oblasti virtuální a rozšířené reality hodně pokročil. Díky nim dokážeme zprostředkovat 360stupňový herní zážitek, poznávat neznámé oblasti, bojovat s fobiemi, lépe vzdělávat zdravotnický personál, organizovat virtuální schůzky a mnohem víc,“ komentovala Karen Chupková ze společnosti CTA, která veletrh CES pořádá.

Příjmy v této oblasti trhu se v roce 2016 odhadují na 540 miliónů dolarů, tedy více než 13 miliard korun. To představuje nárůst o 440 procent ve srovnání s loňskem. [celá zpráva]