Více než sedm tisíc lidí už o novinku projevilo zájem prostřednictvím serveru KickStarter, který nápadití jedinci využívají k získávání investorů pro své projekty. Na rozjezd masové výroby tvůrcům přidali 837 000 USD, tedy bezmála 17 miliónů korun. Je pravděpodobné, že vybraná částka bude nakonec ještě vyšší, protože lidé mohou přispívat až do poloviny prosince.

Počítačová skládačka Kano

Počítačová skládačka Kano

FOTO: archív výrobce

Zájem mezi lidmi je celkem pochopitelný, neboť každý, kdo přispěje alespoň částkou 119 USD (2400 Kč), získá vlastní počítačovou skládačku Kano. Ta obsahuje jednak samotný počítač Raspberry Pi a jednak všechny potřebné kabely, napájecí adaptér, wi-fi přijímač do USB portu a v neposlední řadě i počítačovou skříň.

Součástí balení je i klávesnice se zabudovaným touchpadem.

Součástí balení je i klávesnice se zabudovaným touchpadem.

FOTO: archív výrobce

V balíčku nechybí ani praktická klávesnice, kterou místo počítačové myši doplňuje prostorný touchpad. Podobným je v dnešní době vybavena i většina notebooků. Třešničkou na dortu je pak operační systém Kano postavený na Linuxu, díky kterému by se měl prakticky kdokoliv snadno naučit programovat.

Video

Herní titul Minecraft spuštěný v systému Kano

Kdy se počítačová skládačka Kano objeví ve volném prodeji, zatím tvůrci neprozradili. Drobní investoři, kteří přispěli na rozjetí masové výroby, ji však dostanou už na jaře příštího roku.

Sestavit celý počítač dohromady je díky ilustrovaným manuálům hračka.

Sestavit celý počítač dohromady je díky ilustrovaným manuálům hračka.

FOTO: archív výrobce

Co umí sestava Raspberry Pi

Raspberry Pi je vybaven procesorem ARM1176JZFS o frekvenci 700 MHz, jehož různé verze jsou běžně používány v chytrých mobilních telefonech současnosti. Ke grafickému zobrazení je určen čip s architekturou ARM, který podporuje standard OpenGL ES 2.0. Ten dokáže přehrávat video ve formátu až 1080p.

Počítač Raspberry Pi

Počítač Raspberry Pi

FOTO: zgl, Novinky

K dispozici je 512MB operační paměť. Místo pevného disku využívá sestava paměťovou SD kartu, pro kterou je na druhé straně zařízení slot. Rozměry přístroje jsou 85,60 x 53,98 x 17 mm a hmotnost 45 gramů (bez počítačové skříně).

K připojení klávesnice či myši poslouží USB hub. Připojit je možné i externí USB pevný disk. I tak je ale nutné, aby zařízení pro start obsahovalo SD kartu. Podpora wi-fi je možná přes USB modul.