„Jedná se o ořezanou verzi loňského modelu, je bez síťového konektoru a nabízí pouze jeden USB port a 256MB operační paměť,“ uvedla členka nadace Raspberry Pi Liz Uptonová s tím, že odlehčení miniaturního počítače přináší hned dvě výhody. Jedním z nich je samozřejmě nízká cena.

Nabídka nové i starší generace počítače Raspberry Pi v internetovém obchodě Element14.

Nabídka nové i starší generace počítače Raspberry Pi v internetovém obchodě Element14

FOTO: raspberrypi.org

„Můžeme to dělat o deset dolarů levněji a novinka navíc spotřebuje o dvě třetiny méně energie. To je klíčové především pro projekty, které počítají s pohonem na solární panely nebo baterie,“ konstatovala Uptonová.

Model B, který se začal prodávat už loni, disponuje procesorem ARM1176JZFS o frekvenci 700 MHz, jehož různé verze jsou běžně používány v chytrých mobilních telefonech současnosti. Ke grafickému zobrazení je určen čip s architekturou ARM, který podporuje standard OpenGL ES 2.0. Ten prý dokáže přehrávat video ve formátu až 1080p.

Video

Quake 3 na minipočítači Raspberry Pi

Zdroj: Youtube.com

K připojení klávesnice či myši poslouží USB hub. Připojit je možné i externí USB pevný disk. I tak je ale nutné, aby zařízení pro start obsahovalo SD kartu. Na ní je totiž nainstalovaný operační systém. Verze B má navíc dva USB porty a ethernetový konektor s rychlostí 100 Mbit/s. Podpora WiFi je možná taktéž přes USB modul.

Nový počítač Raspberry Pi (model A) je zatím dostupný pouze ve vybraných evropských obchodech. Mimo náš kontinent se nabízet nebude. Kdy přesně jej nabídnou tuzemští prodejci, zatím není jasné.

Počítač Raspberry Pi

Počítačová skříň není součást balení Raspberry Pi. Na obrázku je model B.

FOTO: zgl, Novinky