„Když se podíváte na současný trh, vypadá to, jako by neexistoval jiný tablet než iPad,“ prohlásil Dell minulý víkend v San Francisku na konferenci Web 2.0. Zároveň naznačil, že na vině by mohl být operační systém Android, který je v současnosti prakticky jedinou vážnou konkurencí pro iOS od Applu.

„Android je velice dobrý, bohužel na trhu zcela nesplnil naše očekávání,“ konstatoval šéf a zakladatel Dellu s tím, že firma plánuje své další tablety postavit na novém operačním systému Windows 8. Ten by se měl podle nepotvrzených informací objevit na trhu již v příštím roce.

Windows 8 přinesou celou řadu změn. Řeč je například o práci s okny - pokud máte otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou, stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows pak automaticky změní velikost otevřených oken tak, aby na obrazovce vše bylo dobře viditelné.

Video

Ukázka operačního systému Windows 8
Zdroj: Youtube.com

Uživatelské prostředí nových Windows je velice podobné již dříve představenému mobilnímu systému Windows Phone 7. Řeč je například o uzamčené obrazovce, na které je kromě fotografie zobrazeno datum, čas a naplánované schůzky.

Pracovní plochu nahradila obrazovka s názvem Start, která v dlaždicích seskupuje nejpoužívanější programy. Mezi jednotlivými dlaždicemi se přitom může uživatel pohybovat pouhým pohybem prstu ze strany na stranu. Pochopitelně pouze u počítačů s dotykovým displejem.

Windows 8

Windows 8

FOTO: Novinky

Vlastní dlaždici by v novém operačním systému měl mít každý program a lidé si budou moci nastavit, jak přesně by měla vypadat. Například hudební složka tak může být zastoupena ikonou přehrávače, nebo se na ní mohou zobrazovat poslední přehrávaná alba a interpreti.

Přímo ve Startu pak bude možné zobrazovat několik posledních došlých e-mailů, a to i bez spuštění poštovní schránky. Mezi dlaždicemi s programy bude možné umístit i takzvané widgety. Ty nejsou ničím novým pro majitele Windows 7 a starších Vist. Jedná se o buňky, ve kterých se zobrazují například informace o počasí, kalendáři i akciích a kurzech.

  • Přehled nejzajímavějších změn v operačním systému Windows 8 naleznete ZDE.