Počítač, určený hlavně pro elektronickou poštu a prohlížení internetu, bude v Kanadě a Spojených státech prodávat řetězec obchodů Toys "R" Us koncem července. Na internetu bude přístroj k dostání na Amazon.com.

Podle zahraničního IT serveru CNET bude pro Disney nový netbook vyrábět společnost Asus. Měl by tedy být postaven na stejných součástkách jako netbooky EEE. Pracovat bude s operačním systémem Windows XP.

Srdcem netbooku bude jako již tradičně procesor Intel Atom. K dispozici bude pevný disk s kapacitou 160 GB, který bude možné vyměnit za 16GB SSD jednotku. K internetu se bude možné jednoduše připojit pomocí bezdrátové technologie WiFi. Displej novinky má úhlopříčku 8,9 palců.

Netbook je pro děti od šesti let

V Netpalu bude také nainstalován speciální software, který umožňuje rodičům zabezpečit internet před závadným obsahem. Počítač je pro děti ve věku šest až 12 let, a proto mají rodiče i možnost vybírat, s kým si jejich dítě bude psát e-mailem. Do Evropy a Asie by mohl přístroj dorazit před koncem roku, napsala agentura Reuters.

Ostatní výrobci hraček v čele s Mattelem i Hasbrem ale upozorňují na to, že je poptávka spíše po levnějších hračkách. Možnost utrácet libovolně za věci pro děti omezila hospodářská krize, která přinesla propouštění, propad trhu s bydlením a snížila dostupnost úvěrů. Mnoho analytiků podotýká, že letos přiláká rodiče do hračkářských prodejen spíše nabídka cenově dostupných věcí.

Čeští studenti začnou používat netbooky místo těžkých sešitů
Mininotebooky by se mohly stát součástí výuky v českých školách už v následujících letech. Zatím běží pilotní projekt na dvou školách, kromě způsobů využití počítačů ve výuce se testuje i technické zázemí a připravenost učitelů. Finance na to by měly jít pravděpodobně z evropských fondů. Uvedl to Ondřej Neumajer z Výzkumného ústavu pedagogického, kde projekt digitalizace výuky připravují. [celá zpráva]