Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Stephen Lam, Reuters

Zájem o iPhony vadne, Applu klesl zisk o 13 procent

Zisk americké společnosti Apple ve fiskálním třetím čtvrtletí klesl o téměř 13 procent na 10,04 miliardy USD (231 miliard Kč). Překonal však očekávání, stejně jako příjmy, které mírně stouply. Vyplývá to z prohlášení firmy. Generální ředitel Tim Cook agentuře Reuters řekl, že výsledky podpořilo hlavně zlepšení trhu v Číně.

Ilustrační foto Foto: Stephen Lam, Reuters
Zájem o iPhony vadne, Applu klesl zisk o 13 procent

Zisk na akcii za tři měsíce do konce června činil 2,18 dolaru. Příjmy stouply o jedno procento na 53,8 miliardy USD. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali zisk 2,1 dolaru na akcii při příjmech 53,39 miliardy USD.

Příjmy z prodeje iPhonů se snížily o 12 procent na 25,99 miliardy USD, což bylo v souladu s očekáváním. Příjmy ze služeb stouply o 12,6 procenta na rekordních 11,46 miliardy USD, avšak zaostaly za očekáváním. Do divize služeb spadají Apple Music, App Store a iCloud a služby jsou považovány za hlavní zdroj růstu Applu po propadu prodeje iPhonů. V příštích měsících Apple plánuje představit svoji kreditní kartu a předplatné pro herní služby a televizi.

Příjmy v Číně se snížily o čtyři procenta na 9,16 miliardy USD, když v předchozím čtvrtletí se propadly o 22 procent. Dodávky chytrých telefonů v Číně se za duben až červen podle údajů výzkumné společnosti Canalys snížily o šest procent a podíl Applu na čínském trhu klesl na 5,8 procenta z 6,4 procenta.

Šéf Applu Tim Cook

Foto: Stephen Lam, Reuters

Napětí mezi Čínou a USA

Obchodní napětí mezi USA a Čínou má negativní dopad na Apple, protože zpomalilo ekonomický růst v Číně, která je pro Apple velkým trhem. Firma musela na počátku letošního roku snížit v Číně ceny telefonů, protože vývoj směnných kurzů způsobil, že její telefony se pro mnoho místních staly příliš drahé.

Cook agentuře Reuters řekl, že výsledky pro pevninskou Čínu jsou pozitivní. Firma zde roste ve všech kategoriích, vyjma iPhonů.

Ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí Apple očekává příjmy v rozmezí 61 miliardy až 64 miliard USD. Analytici počítají s příjmy 60,9 miliardy USD.

Akcie firmy od počátku letošního roku stouply o 32 procenta. Na zprávu o výsledcích reagovaly akcie po oficiálním uzavření trhu růstem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků