Hlavní obsah

Z německého Telekomu ukradli data o 17 miliónech uživatelů

Kontakty na více než 17 miliónů klientů a jejich osobní údaje byly ukradeny z interních databází německého telekomunikačního koncernu Deutsche Telekom. V nejnovějším skandálu, o němž informuje nejnovější vydání zpravodajského magazínu Der Spiegel, se údajně mezi poškozenými objevují jména prominentních osobností - čelných politiků, průmyslových magnátů i hvězd zábavního průmyslu.

Z německého Telekomu ukradli data o 17 miliónech uživatelů

Nebývalý únik osobních dat, který v sobotu Deutsche Telekom potvrdil, se týká osobních údajů více než 17 miliónů klientů mobilního operátora T-Mobile, kterého provozuje největší telekomunikační firma v Evropě. Telefonní čísla, poštovní adresy a částečně data narození a e-mailové adresy poškozených dokonce kolovaly po internetu.

Mezi klienty, jejichž údaje telekomunikační gigant nedokázal ochránit, prý figurovali fotbalová legenda Franz Beckenbauer, předsedkyně Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová, manželka bývalého kancléře Gerharda Schrödera Doris nebo televizní moderátor Günther Jauch.

Ukradena byla i data spolkových prezidentů

Der Spiegel však hovoří rovněž o nejmenovaných bývalých ministrech a dokonce spolkových prezidentech. Pokud by se dat osobností zmocnily kriminální kruhy, mohla by být podle kriminalistů ohrožena jejich bezpečnost. Deutsche Telekom v sobotu konkrétní jména nechtěl potvrdit. Zdůraznil však, že uniklé údaje neobsahovaly čísla bankovních kont nebo bankovních karet.

Přesto Deutsche Telekom uvedl, že pachatelé postupovali s "obrovskou kriminální energií". Podle Spiegelu se ukradený materiál krátce po loupeži objevil u pochybných obchodníků z osobními údaji a na internetu a dokonce i k lidem z pornografického průmyslu. Německý Telekom v sobotu naznačil, že i Der Spiegel se pravděpodobně ke svým informacím dostal přes "třetí osoby".

Krádež se odehrála už v roce 2006

Krádež dat se podle Deutsche Telekom odehrála už v roce 2006 a v květnu téhož roku společnost podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Státní zastupitelství později nalezlo nespecifikované záznamy dat při jedné domovní prohlídce.

Koncern poté propustil dva své zaměstnance, i když přímá souvislost s krádeží osobních údajů se v jejich případech neprokázala. Pátrání v internetu a na trzích s daty po měsících neposkytlo žádné vodítko k tomu, že by data byla dále nabízena na černém trhu.

"Podle našich poznatků data byla nabízena na černém trhu, ale dosud se neobjevil žádný odběratel," uvedl příslušný státní zastupitel Fred Apostel.

 

Kromě toho prý byla data v plném rozsahu zajištěna. Také Deutsche Telekom zjevně celou záležitost považoval za uzavřenou, než se údaje zjevně opět objevily v redakci Spiegelu. Nejnovější skandál je jen další z řady indicií, že v Německu bují černý obchod s osobními údaji.

Podle některých názorů už se týká prakticky všech Němců. V srpnu se začalo hovořit o tom, že obětí "závažných zločinných machinací" se stal i Deutsche Telekom. Jenom německý T-Mobile přitom má více než 38 miliónů klientů a v roce 2006, kdy byly jeho databáze ilegálně zkopírovány, jich měl v Německu přes 30 miliónů.

Už počátkem srpna média informovala o prvním skandálu tohoto druhu, když jeden anonym zaslal centrále ochrany spotřebitelů v severoněmecké spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko kompaktní disk se jmény, daty narození, adresách, telefonních číslech i číslech bankovních účtů 17 000 lidí. Brzy se ukázalo, že jde jen o nepatrnou špičku ledovce.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků