Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně, prohlásil mluvčí ambasády

Vláda Spojených států podle mluvčího ambasády v Praze Eda Findlayho jasně formulovala svou pozici na téma digitální daně. Findlay odkázal na prosincový komentář velvyslance Stephena Kinga v Lidových novinách, ve kterém diplomat zmínil, že důsledkem zavedení digitální daně v ČR by mohla být nějaká forma přiměřeného protiopatření vlády USA.

Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz
Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně, prohlásil mluvčí ambasády

Připomněl i vyjádření ministra financí Stevena Mnuchina z ekonomického fóra v Davosu. Médiím řekl, že země, které zavedou obdobnou daň, by mohly čelit celním opatřením prezidenta Donalda Trumpa.

Sněmovna minulý týden ve středu podpořila vládní návrh, který daň zavádí. Měly by jí podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard Kč), které budou mít na českém území roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Dotkla by se třeba firem Google, Facebook, Amazon či Apple. Ročně by mohla rozpočtu přinést asi pět miliard.

„Americká vláda jasně formulovala svou pozici na téma digitální daně. Velvyslanec King toto stanovisko vyjádřil ve svém prosincovém komentáři a na stejné téma hovořil s médii také americký ministr financí Steven Mnuchin na Světovém ekonomické fóru v Davosu,“ sdělil Findlay.

King v prosincovém textu uvedl, že digitální daň by diskriminovala ty stejné inovativní firmy, které se Češi snaží přilákat a následovat.

„Zatímco někteří argumentují, že postihne jen některé velké společnosti, realita je taková, že postihne hlavně spotřebitele, protože společnosti ji převedou na své zákazníky ve formě vyšších cen. A dalším politováníhodným důsledkem by mohla být nějaká forma přiměřeného protiopatření mé vlády,“ napsal o digitální dani v Lidových novinách King.

Ministr zahraniční Tomáš Petříček (ČSSD) ve čtvrtek řekl České televizi, že Spojené státy proti návrhu oficiálně protestovaly. S Kingem na téma nedávno jednal.

„Já rozumím tomu, že Spojené státy toto vnímají negativně. Na druhou stranu my se snažíme vysvětlit, že tento krok je pouze dočasný do chvíle, než se najde právě to mezinárodní řešení,“ řekl ministr.

Washington daň považuje za diskriminaci vůči firmám se sídlem v USA. Podobný spor vedou Spojené státy americké i s Francií, která má tříprocentní digitální daň.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v úterý v Bruselu řekla, že se případné odvety USA neobává. Úpravu daní ministerstvo financí podle ní s americkým velvyslanectvím řešilo.

Zákon má v Česku vstoupit v účinnost patnáctým dnem po vyhlášení ve sbírce zákonů. Pokud ho parlament stihne projednat, mohla by tak digitální daň začít platit už letos. Schillerová minulý týden poslancům slíbila, že zabezpečí, aby při dalším hlasování o zákonu byl ve Sněmovně přítomen ministr zahraničí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků