Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Více než polovina Čechů naletěla několikrát na fake news

Více než polovina Čechů naletěla několikrát takzvaným fake news, tedy falešným zprávám. Větší podíl lidí, kteří jim opakovaně uvěřili, je jen v Egyptě, Nigérii nebo Číně. Na fake news Češi naráželi nejčastěji na webech nebo sociální síti Facebook. Vyplývá to z loňského průzkumu agentury Ipsos.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Více než polovina Čechů naletěla několikrát na fake news

Aspoň jednou uvěřilo nějaké falešné zprávě 94 procent dotázaných Čechů a vícekrát jí naletělo 55 procent Čechů. Světový průměr lidí, kteří opakovaně uvěřili falešným zprávám, činí 44 procent.

Největší podíl lidí, kteří vícekrát naletěli fake news, je v Egyptě, a to 60 procent. Nejméně jich bylo z 26 zemí, kde Ipsos průzkum prováděl, v Pákistánu se 26 procenty. Například v Německu přiznalo, že opakovaně uvěřilo falešným zprávám, 29 procent lidí, v Polsku třetina lidí a v USA 36 procent lidí. Míra uvěření fake news v ČR je tak výrazně vyšší než ve většině ostatních zemích, uvedla Markéta Kneblíková z Ipsos.

Na nějakou falešnou zprávu narazily čtyři pětiny Čechů. Zhruba tři čtvrtiny zaznamenaly fake news na nějakých webech nebo Facebooku. Téměř polovina dotázaných z ČR uvedla, že kvůli falešným zprávám méně věří médiím, a více než čtvrtina lidí věří méně vládě a vládním institucím. Pětina lidí kvůli falešným zprávám omezila využívání sociálních sítí a několik procent Čechů si kvůli fake news zrušilo účet na Facebooku.

Zprávy o koronaviru

Aktuálně se internetem masivně šíří poplašné zprávy a dezinformace týkající se koronaviru 2019-nCoV. Na celou řadu smyšlených informací je možné narazit na Facebooku. Například bezmála pět tisíc lidí sdílelo na Facebooku zprávu o tom, že samotný koronavirus je podvod a snaha Číny získat prostředky od zbytku světa.

Další zprávy například tvrdí, že lék na koronavirus je znám již dávno – má jít o mexické pivo Corona. I když se to může zdát jako počin nějakých vtipálků, někteří uživatelé tomu evidentně skutečně věří. Stejně tak je nesmyslný komentář, podle kterého je s výskytem nemoci spojena nadace Billa a Melindy Gatesových.

Jiná dezinformace zase uvádí, že v souvislosti s výskytem choroby různé světové mocnosti přeruší přístup k internetu, aby nebylo možné „šířit pravdu o koronaviru“. Chtějí tak prý umlčet sociální média a jedince, kteří „říkají o viru pravdu“. Nic z výše uvedeného samozřejmě není pravda, jak zdůraznil server CBS News.

Obavy o soukromí

Ipsos také zjišťoval, jestli se Češi obávají o své soukromí na internetu. Obavy vyjádřily dvě třetiny dotázaných a zhruba čtvrtina uvedla, že má o své soukromí větší strach než v předchozím roce. I tak jsou obavy Čechů o soukromí na internetu nižší než v jiných zemích, nicméně jsou podle Kneblíkové obdobné jako u obyvatel v Německu a Polsku. Spolu s Německem pak ČR patří mezi země, které zaznamenaly nejnižší nárůst obav u svých obyvatel.

Obavy o soukromí na internetu má v Německu 68 procent a v Polsku 70 procent. Světový průměr podílu lidí obávajících se o soukromí na síti činí 78 procent a třeba v Egyptě, Hongkongu nebo Indii přesahuje 90 procent.

Výrazně větší nebo větší obavy o soukromí na internetu proti předchozímu roku má podle zjištění Ipsos 27 procent Čechů a 26 procent Němců, což je mezi sledovanými zeměmi nejnižší zjištěná hodnota. V Polsku se o své soukromí obávají více než loni dvě pětiny dotázaných.

Kvůli těmto obavám většina Čechů uvedla, že například neotevírá e-maily od lidí, které nezná. Téměř polovina lidí v ČR v poslední době i častěji používá antivirové programy nebo více přemýšlí nad tím, co zveřejní na internetu. Několik procent lidí omezilo využívání internetu a čtvrtina Čechů přistoupila k pravidelným změnám hesel.

Průzkum prováděla mezinárodní technologická a konzultační společnost Ipsos loni v říjnu v 26 zemích, výsledky byly zveřejněny až nyní. V Česku se ho zúčastnilo 1009 lidí ve věku 18 až 65 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků