Hlavní obsah
BEZ KOMENTÁŘE: iPhone Foto: Novinky

Úřady nemohou Apple nutit, aby odkódoval iPhone, míní soudce

Americké ministerstvo spravedlnosti nemůže nutit počítačový gigant Apple, aby Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) umožnil přístup k datům v iPhonu při vyšetřování drogového případu v Brooklynu. V pondělí to prohlásil newyorský soudce James Orenstein, uvedla agentura AP. Nedávno přitom soud v Kalifornii Applu nařídil, aby umožnil úřadu přístup k datům v kauze zabijáka ze San Bernardina.

BEZ KOMENTÁŘE: iPhone Foto: Novinky
Úřady nemohou Apple nutit, aby odkódoval iPhone, míní soudce

Loni v říjnu soudce Orenstein vystoupil s tím, že novelizovaný zákon z roku 1789, který úřad v souvislosti s vyšetřováním organizovaného zločinu používá, nelze na společnost Apple vztáhnout. Podle právníků od té doby počítačový gigant odmítl žádost o spolupráci v tomto smyslu už nejméně v šesti případech v Kalifornii, Illinois, Massachusetts a v New Yorku.

Orenstein pak podle svého přesvědčení postupuje i v dalších případech, z nichž jeden se týká i rutinního vyšetřování dealera metamfetaminu.

Přístup Applu je jeho příznivci v hojné míře podporován, kvůli kauze odblokování iPhonu střelce ze San Bernardina dokonce uspořádali několik demonstrací. Stanovisko počítačového gigantu se totiž podle nich úzce dotýká svobody každého z nich, která by byla prolomením zabezpečení kvůli získání přístupu k datům ze strany úřadů porušena. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstrace na podporu Applu

Video: Reuters

FBI se snažila do uzamčeného iPhonu dostat celé dva měsíce. Útočník ze San Bernardina měl ale svůj iPhone nastavený tak, aby se po zadání deseti nesprávných přístupových hesel automaticky vymazal, s čímž si bezpečnostní experti z FBI evidentně nedokázali poradit.

Vyšetřovatelé proto chtějí nyní po Applu, aby jim udělal „zadní vrátka“ do systému iOS. Ten využívají nejen chytré telefony iPhone, ale také počítačové tablety iPad.

Problém je ale v tom, že implementací takového nástroje do zmiňované mobilní platformy by byla FBI schopna obejít zabezpečení prakticky jakéhokoliv iPhonu nebo iPadu v budoucnosti. A nehraje roli, zda by šlo o přístroj teroristy nebo běžného občana.

Anketa
Měl by Apple zpřístupnit data ve svých přístrojích úřadům v případě vyšetřování?
Ano
34 %
Ne
66 %
Celkem hlasovalo 209 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků