Hlavní obsah
Díky novým internetovým stránkám by měli mít možnost přistupovat do archivů velkých národních i mezinárodních knihoven milióny lidí po celém světě. (Ilustrační fotografie) Foto: archiv firmy Ikea, Právo

UNESCO spustí Světovou digitální knihovnu

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) se sídlem v Paříži v úterý spustí internetovou Světovou digitální knihovnu, která má umožnit miliónům zájemců dostat se do archivů velkých mezinárodních i národních knihoven.

Díky novým internetovým stránkám by měli mít možnost přistupovat do archivů velkých národních i mezinárodních knihoven milióny lidí po celém světě. (Ilustrační fotografie) Foto: archiv firmy Ikea, Právo
UNESCO spustí Světovou digitální knihovnu

UNESCO, které označilo knihovny za další prostředek ke vzdělávání po ukončení školní docházky, vyjádřilo naději, že projekt rozšíří porozumění mezi kulturami a zpřístupní kulturní pokladnici světa lidem, kteří jiné možnosti k nahlédnutí do ní nemají. Studijní materiál, který má být k dispozici, má sloužit nejen studentům a vyučujícím, ale i širokému publiku.

Světová digitální knihovna, jejíž internetová adresa bude prozrazena až v úterý, bude fungovat jako internetový vyhledávač v sedmi světových jazycích, a to v angličtině, francouzštině, španělštině, portugalštině, ruštině, čínštině a arabštině. Umožní najít nejen digitalizované knihy, ale i snímky map a rukopisů a také fotografie, filmy a další obrazové záznamy poskytnuté národními knihovnami, které jsou nebo ještě budou zapojeny do projektu.

Dokumenty budou k dispozici samozřejmě v mnoha původních národních jazycích. Nebudou chybět například staré spisy z Číny, arabské a perské kaligrafie. První knihovny, které přispěly svými elektronickými záznamy, jsou z Brazílie, Británie, Číny, Egypta, Francie, Japonska, Ruska, Saúdské Arábie a Spojených států. Zapojení do projektu přislíbily také Slovensko, Katar, Maroko, Mexiko a Uganda.

UNESCO by do konce roku chtělo zmobilizovat do akce celkem 60 zemí, z nichž mnohým je připravena s logistickými pracemi a digitalizací dokumentů pomáhat. Na projektu se podílí ještě 32 dalších partnerských institucí, a to především americká Kongresová knihovna, která s nápadem na jeho uskutečnění přišla v roce 2005 a také jej s technickou pomocí Alexandrijské knihovny zrealizovala.

Anketa
Bude pro vás Světová digitální knihovna přínosem?
Ano, určitě.
16.2 %
Ano, ale jsem zvědav(a), kolik materiálu bude k dispozici.
74.8 %
Ne, ale věřím, že pro ostatní ano.
6.7 %
Ne, knihy nečtu.
2.3 %
Celkem hlasovalo 389 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků