Hlavní obsah
Logo sociální sítě Twitter. Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters

Uganda chce zdanit užívání sociálních médií

Uganda plánuje od července zdanit užívání sociálních médií, informovala agentura Reuters. Zatímco ministerstvo financí to zdůvodňuje snahou zvýšit příjmy státu, aktivisté hájící lidská práva tvrdí, že jde o další pokus prezidenta Yoweriho Museveniho omezit svobodu projevu.

Logo sociální sítě Twitter. Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters
Uganda chce zdanit užívání sociálních médií

Museveni, který v zemi vládne od roku 1986, tento měsíc podle ugandského listu Daily Mirror navrhl ministru financí zdanit lidi, kteří používají sociální média k šíření "klepů". „Užívání internetu ke vzdělávání, výzkumu a k rešerším zdanit nechci... To musí zůstat zadarmo,“ citoval deník prezidenta.

Podle Reuters se daň bude týkat těch, kteří prostřednictvím mobilního telefonu užívají aplikace jako WhatsApp, Facebook a Twitter. Není jasné, jak vysoká daň bude. Různé vládní zdroje uvedly částku v rozmezí 100 až 200 ugandských šilinků denně (zhruba 0,5 až jedna Kč). Bochník bílého chleba o váze 500 gramů přitom v Ugandě podle webu Numbeo.com stojí zhruba 3260 ugandských šilinků (přes 18 Kč).

Z 41 miliónů obyvatel africké země vlastní mobilní telefon 23,6 miliónu lidí a internet užívá 17 miliónů Uganďanů. Plánovaný krok veřejnost pravděpodobně nepřijme dobře, protože cena dat v Africe je ve srovnání s ostatním světem vysoká, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků