Hlavní obsah

Trump zakázal používání venezuelských digitálních měn

Americký prezident Donald Trump v pondělí vydal exekutivní příkaz zakazující jednotlivcům i podnikům ve Spojených státech používání venezuelských digitálních měn. Informoval o tom Bílý dům. Venezuela podle Trumpa tyto měny zavádí ve snaze vyhnout se ekonomickým sankcím ze strany Spojených států.

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump

Článek

Venezuelská vláda si od digitálních měn slibuje, že zemi pomohou dostat se z hluboké ekonomické krize. Vláda minulý měsíc zavedla kryptoměnu s názvem petro krytou ropou. Krátce poté představila další kryptoměnu petro gold krytou zlatem. V obou případech jde o alternativu k velmi populárním bitcoinům, které však žádné krytí nenabízejí.

Washington na konci srpna uvalil na Venezuelu tvrdé hospodářské sankce, jejichž cílem je mimo jiné znemožnit zemi přístup na finanční trhy v USA. Postihy jsou namířeny „proti diktatuře ve Venezuele” a omezují například nákup dluhopisů venezuelské vlády.

Petro má podle vlády Venezuele v době hospodářských sankcí ze strany USA a nedostatku deviz umožnit návrat na mezinárodní finanční trhy. Venezuelská opozice tvrdí, že zavedení kryptoměny petro představuje nezákonnou formu emise dluhopisů.

Foto: Marco Bello, Reuters

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, na pozadí je logo kybernetické měny petro.

Rozšíření sankcí proti Venezuele

Podle agentury Reuters vláda USA v současnosti zkoumá možnosti dalšího rozšíření sankcí proti Venezuele a jejich načasování tak, aby mohla maximalizovat jejich dopad. Zvažuje i ropné sankce. Ty by podle nejmenovaného vysokého amerického vládního činitele, kterého cituje agentura Reuters, měly dopad nejen na vládu v Caracasu, ale i na běžné Venezuelany, země Střední Ameriky a ekonomiku samotných Spojených států.

Venezuela se již pátý rok potýká s hospodářskou recesí, která je podle kritiků výsledkem selhání socialistického řízení ekonomiky a propadu cen ropy na světových trzích. Trpí tím většina obyvatel, kteří mají omezený přístup k potravinám a lékům kvůli jejich nedostatku nebo kvůli tomu, že si je nemohou dovolit.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Na sankční seznam USA, na němž figurují lidé podle americké vlády spjatí se současnou vládní krizí ve Venezuele, dnes byli připojeni čtyři tamější bývalí vládní činitelé. Jde mimo jiné o náměstka ministra pro vnitřní obchod Williana Antonia Contrerase.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám