Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Téměř 80 procent z českých domén je aktivních

Téměř 80 procent z 1,36 milionu domén s koncovkou .cz je aktivních. To znamená, že je na nich funkční web nebo pro ně byl konfigurovaný e-mailový server. Vyplývá to z analýzy sdružení CZ.NIC.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Téměř 80 procent z českých domén je aktivních

U 61,1 procenta domén byl webový obsah klasifikován jako nezaparkovaný web, zatímco zaparkované weby tvořily 20,1 procenta celkového počtu domén. Zaparkovaný web znamená, že není aktivní, nefungují na něm žádné služby. Zaparkování se používá například v případě, že si zájemce potřeboval urychleně zaregistrovat doménu, aby ji například někdo neobsadil, ale zatím ji nehodlá využívat.

U 12 procent domén analytici sdružení nebyli schopni získat webový obsah a u 6,7 procenta se objevila chyba HTTP. Přibližně 69,3 procenta domén mělo fungující e-mailový server. Celkem 79,6 procenta domén mělo buď nezaparkovaný web, nebo fungující e-mail.

Stáří domény podle analýzy koreluje s výsledkem klasifikace webového obsahu. Starší domény častěji hostovaly nezaparkovaný web. Krátké třípísmenné domény hostovaly nezaparkovaný web v 53 procentech případů. Analytici to vysvětlují tím, že krátké domény jsou často registrovány za jiným účelem než hostování webu, například pro zisk nebo provozování doménového registru druhé úrovně.

Počet registrovaných internetových domén s koncovkou .cz se za posledních deset let zvýšil o více než půl milionu. Spolu s nasyceností trhu přírůstky celkového počtu v posledních letech klesají. Loni byl nárůst 11 000 domén, o rok dříve 16 000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků