Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Světovou sítí se systematicky šíří záludný kód, varují USA a Británie

Spojené státy a Británie v pondělí obvinily hackery podporované Ruskem z útoku proti počítačovým routerům v rámci celosvětové kybernetické špionážní operace. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na konferenční hovor amerických a britských činitelů s novináři. Cílem útoku mají být vládní úřady, komerční organizace a operátoři kritické infrastruktury.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Světovou sítí se systematicky šíří záludný kód, varují USA a Británie

Terčem hackerských útoků, které američtí a britští experti sledují už rok, se prý staly milióny routerů, tedy zařízení, která směrují datový provoz na internetu a jsou kriticky důležité pro jeho fungování. Podle činitelů amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost nemají zatím úřady jasno o rozsahu způsobených škod.

Routery mohly být podle expertů uvedeny do takového stavu, že mohou být v době zvýšeného politického napětí zapojeny do útočných operací. Experti proto společně vydají varování před takovými útoky, jejichž cílem má být získání špionážních informací a krádež duševního vlastnictví.

„Jakmile zjistíme záludnou kybernetickou aktivitu, ať pochází z Kremlu nebo z jiného zákeřného státu, postavíme se jí,” prohlásil americký vládní koordinátor pro kybernetickou bezpečnost Rob Joyce.

Technické aspekty ruského útoku na routery chtějí experti vydat později, aby instituce a organizace mohly zjistit, zda jsou mezi napadenými, případně se budoucím útokům bránit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků