Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Sociálním sítím budou nejspíš v Německu hrozit vysoké pokuty

Sociálním sítím, které nebudou důsledně mazat protiprávní obsah, bude v Německu hrozit pokuta až 50 miliónů eur (1,35 miliardy korun). Počítá s tím návrh, který ve středu podle německého ministerstva spravedlnosti schválila vláda. Parlamentem by měl projít ještě před zářijovými volbami.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Sociálním sítím budou nejspíš v Německu hrozit vysoké pokuty

"Svoboda vyjadřování má v naší živé demokracii obrovský význam. I urážlivá a odpudivá vyjádření, a dokonce i lež, mohou spadat pod svobodu slova. Svoboda vyjadřování ale končí tam, kde začíná trestní právo," uvedl v tiskové zprávě ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD), podle něhož tato svoboda nekryje podněcování k nenávisti nebo pomluvy.

Dosavadní snahy provozovatelů sociálních sítí, jako je Facebook nebo Twitter, nebyly podle Maase v tomto ohledu dostatečné. Facebook podle něj maže 39 procent protiprávního obsahu, který mu nahlásí uživatelé, Twitter dokonce pouhé jedno procento. Že to jde i jinak, dokazuje podle ministra spravedlnosti společnost Google, která na platformě YouTube maže 90 procent videí, která porušují německé zákony.

"Největší problém je to, že sociální sítě stížnosti vlastních uživatelů neberou dost vážně," uvedl už dříve Maas. "Z toho je jasné, že musíme zvýšit tlak," konstatoval.

Jeho návrh počítá s tím, že sociální sítě budou muset dodržovat závazné standardy. Ty mají všem uživatelům umožnit jednoduše a kdykoli nahlásit obsah, který je v rozporu se zákonem. Sociální sítě musejí takové stížnosti okamžitě přezkoumat a zjevně trestné příspěvky do 24 hodin smazat. Nestačí přitom smazat jen originální příspěvek, ale všechny další se stejným obsahem, které mezitím uživatelé sdíleli.

Případ syrského uprchlíka

Tímto nařízením Maas podle pozorovatelů reaguje i na případ syrského uprchlíka, který se na Facebooku stal terčem falešných zpráv, jež ho označovaly za teroristu. Mladý Syřan se tomu u soudu v bavorském Würzburgu snažil bránit a požadoval vyhledání a smazání všech zpráv, které ho křivě obviňují. Soud ale rozhodl, že to sociální síť podle současné legislativy dělat nemusí. Odstraňovat zatím musí jen konkrétní protiprávní příspěvky, které uživatelé nahlásí.

Firmám, které se chystanými pravidly nebudou řídit, hrozí dvojí trest. Jednak pokuta až pět miliónů eur (135 miliónů korun) pro osobu zodpovědnou za vyřizování stížností na protiprávní obsah, jednak pokuta až 50 miliónů eur pro celou společnost. Každá sociální síť, ať už je její sídlo v jakékoli zemi, přitom bude muset mít v Německu zodpovědnou osobu, na niž se bude možné obrátit.

Návrhy, které počítají i s pravidelnými zprávami firem o stížnostech, podle Maase nemohou zůstat omezené jen na spolkovou republiku, a proto je chce představit i unijním ministrům vnitra, tak aby mohla mít Evropská unie do budoucna společná pravidla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků