Hlavní obsah

Sociální síť Parler je po více než měsíci opět dostupná

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington

Sociální síť Parler, oblíbená u amerických konzervativců a příznivců exprezidenta Donalda Trumpa, je po více než měsíční odstávce znovu dostupná. V prohlášení to uvedli její provozovatelé, podle nichž je nyní platforma postavená na „udržitelné, nezávislé technologii”.

Foto: Christophe Gateau, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Parler byl nedostupný od 11. ledna poté, co jej ze svých serverů odstranila technologická společnost Amazon Web Services (AWS). Ta se ke kroku uchýlila kvůli obviněním, že se na platformě bez patřičných zásahů moderátorů šířil nenávistný obsah, který byl spojen s nepokoji v sídle amerického Kongresu z 6. ledna, při nichž zemřelo pět lidí.

Společnosti Apple a Google ze stejného důvodu smazaly aplikaci ze svých mobilních obchodů, čímž v podstatě znemožnily její instalaci většině uživatelů chytrých telefonů.

Koronavirus Facebooku pomohl, sociální síť hlásí miliardový zisk

Internet a PC

Firma Parler uvedla, že díky nové technologii provoz její platformy již nezávisí na velkých technologických firmách. Ty přitom řada příznivců americké krajní pravice obviňuje z toho, že cíleně umlčují hlasy konzervativců na internetu. Provozovatelé velkých sociálních sítí však argumentují tím, že pouze zasahují proti dezinformacím či projevům rasové a jiné nesnášenlivosti.

Parler plánuje tento týden zprovoznit účty dosavadním uživatelům a od příštího týdne pak bude možné vytvářet nové účty.

Společnost také oznámila, že se dočasným šéfem firmy stal Mark Meckler, který v pozici nahradil Johna Matzeho, jehož začátkem února odvolala z funkce správní rada.

Chtěl konkurovat Facebooku. Sociální síť od tvůrce Wikipedie nemá ani 500 000 uživatelů

Internet a PC

Parler funguje velmi podobným způsobem jako Twitter, na rozdíl od něj však jako jednu ze svých hlavních předností prezentuje to, že nijak nemoderuje obsah v příspěvcích.

Platforma se krátce po svém založení v roce 2018 stala velmi oblíbenou v ultrakonzervativních a krajně pravicových amerických kruzích, postupně se na ní však začaly objevovat rovněž osobnosti bližší střednímu proudu Republikánské strany, například moderátoři televize Fox News Sean Hannity a Tucker Carlson.

Profil tam měl před výpadkem mimo jiné kongresman a blízký Trumpův spojenec David Nunes či guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, působili tam rovněž oba Trumpovi synové Eric a Donald mladší.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám