Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Smajlíky jsou dnes již samozřejmost. V e-mailech se používají 35 let

Smajlíky jsou v dnešní době již neodmyslitelnou součástí komunikace, a to nejen na internetu. Objevují se v různých e-mailech, chatech, SMS zprávách, ale například také v klasických papírových dopisech. Vůbec první smajlík v e-mailu byl přitom odeslán přesně před 35 lety, tedy 19. září 1982.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Smajlíky jsou dnes již samozřejmost. V e-mailech se používají 35 let

Pod pojmem smajlík si většina lidí představí žlutý kruh symbolizující lidskou tvář, ve kterém dvě tečky signalizují oči a oblouček pusu. Přesně tak totiž smajlík vypodobnil už v roce 1963 výtvarník Harvey Ball.

Tehdy šlo o součást kampaně pro pojišťovací společnosti. Jejím cílem bylo motivovat zaměstnance k lepší morálce a pracovní kázni.

Smajlíky se změnily k nepoznání

V běžné komunikaci se však smajlíky začaly používat až později – právě ve zmiňované 19. září 1982, tedy o 19 let později. Tehdy totiž Scott Fahlman navrhl pro radu informatiků na Carnegie Mellon University textovou podobu smajlíků.

Zprvu byly navrženy dva tvary. Znaky :-) měly označovat vtipy a protiklad :-( měl pak upozorňovat na věci, které nejsou vůbec vtipné.

Od té doby se množství smajlíků výrazně rozšířilo, jednotliví uživatelé prostřednictvím nich zpravidla vyjadřují své emoce. Původní textová podoba prakticky vymizela – počítače, chytré telefony i tablety totiž původní obličeje složené ze tří ASCII znaků v drtivé většině případů dnes již automaticky přepisují do grafické podoby. Zobrazí tedy nakreslenou tvář.

BEZ KOMENTÁŘE: Prohlédněte si nové emotikony na Facebooku

Foto: AP

Historie se mohla psát již dříve

Sluší se připomenout, že prapředkové smajlíků se objevovali již před více než 200 lety. Značka podobající se smajlíku se totiž objevila už v korespondenci žďárského opata Bernarda Henneta, který zemřel v roce 1770.

Historikové také rádi připomínají, že jistou obdobu smajlíků používal už Winston Churchill. V milostných dopisech adresovaných své ženě totiž písmenem X nahrazoval znak polibků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků