Hlavní obsah
Nový počítač v mladoboleslavské automobilce a operátoři, kteří na něm pracují. Foto: Radek Plavecký, Právo

Škodovka má vlastní superpočítač

Patrně nejvýkonnější podnikový superpočítač v republice spustila mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Soustava velkého množství výkonných strojů se využívá hlavně pro simulace nárazových zkoušek, tedy crash testů, k výzkumu aerodynamiky a vizualizaci designu vozů.

Nový počítač v mladoboleslavské automobilce a operátoři, kteří na něm pracují. Foto: Radek Plavecký, Právo
Škodovka má vlastní superpočítač

Počítač má neuvěřitelnou a těžko představitelnou výpočetní kapacitu, za jedinou vteřinu dokáže provést dvě biliardy početních operací. V budoucnu se počítá s navýšením kapacity až na 15 biliard operací za vteřinu.

Automobilka své počítačové srdce dobře střeží. Datové centrum s novým superpočítačem se skrývá uvnitř veřejnosti nepřístupného areálu automobilky v budově ještě navíc obestavěné betonovým plotem s ostnatým drátem. Uvnitř velké budovy už hučí jakýsi centrální mozek. Nový počítač vyšel na 10 milionů eur (255 mil. Kč).

„Je to unikátní nástroj i díky svému univerzálnímu využití. Zvládne více disciplín najednou. Díky němu nemusíme mít vlastní testovací stolici na motory, aerodynamický tunel a nemusí se fyzicky provádět tak velké množství crash testů,“ řekl Právu Jan Jagrik z technického vývoje Škody Auto.

Ušetří náklady na vývoj

Dříve uběhlo až několik měsíců od nápadu ke změně tvaru zpětného zrcátka kvůli aerodynamice, teď k tomu stačí jeden nebo dva dny. Právě testování aerodynamiky a simulace proudění vzduchu jsou úkolem, který bude výkonný počítač zatěžovat nejvíc. Druhým stěžejním úkolem jsou simulace nárazů aut.

„Ušetří se tak náklady na vývoj,“ uvedl člen představenstva Škody Auto Christian Strube. Počty crash testů se sníží více než o polovinu, naopak počty simulací rostou mnohonásobně. Ročně se jich provede kolem 160 tisíc.

Ve výpočetním centru se budou ukládat také velmi citlivá data v síti propojených aut, která budou stále méně závislá na řidiči, budou sama hledat místa pro parkování a budou sloužit třeba jako kancelář. Pro uložená data přitom platí maximální požadavky na jejich ochranu a proti jejich zneužití.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků