Hlavní obsah
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg Foto: Leah Millis, Reuters

Šéfa Facebooku si zve „na kobereček“ také Kreml

Šéf a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg už o úniku dat ze stejnojmenné sociální sítě mluvil před zákonodárci v USA i Evropě. Nyní si jej na kobereček pozval také ruský parlament. Informoval o tom server The Moscow Times.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg Foto: Leah Millis, Reuters
Šéfa Facebooku si zve „na kobereček“ také Kreml

Kreml oficiálně zaslal Zuckerbergovi pozvánku, ten však zatím na žádost o předstoupení před parlament nereagoval.

Již dříve nicméně hlava Facebooku prohlásila, že přijme pozvání od všech zákonodárců, kteří o to budou stát. Je tedy velmi pravděpodobné, že se vydá i do Ruska. Otazník však zatím visí nad tím, kdy se tak stane.

Kauza Cambridge Analytica

V první řadě se chtějí zákonodárci důkladně seznámit s postojem šéfa největší sociální sítě na světě ke kauze okolo Cambridge Analytica. Přestože únik dat se týkal převážně Američanů, postiženy byly také milióny lidí z dalších koutů světa. Například více než 2,5 miliónu Evropanů. [celá zpráva]

Cambridge Analytica využila data při vývoji softwarových nástrojů pro podporu kampaně Donalda Trumpa během volby amerického prezidenta. Společnost měla oficiálně vyvíjet program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však bylo snahou firmy ovlivnit jejich rozhodování. Aktivní ale podle prohlášení zaměstnanců byla i v jiných politických kauzách.

Zneužity mohly být všechny účty

Dalším důležitým bodem jednání mají být plánované kroky Facebooku pro to, aby se podobná kauza nemohla již nikdy opakovat. Během vyšetřování se ukázalo, že Cambridge Analytica není jedinou společností, která data z této sociální sítě vysávala.

Vedení Facebooku dokonce přiznalo, že zneužity mohly být nejrůznějšími sběrači dat dokonce všechny uživatelské profily. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků