Hlavní obsah

Recenze mobilů: chytrý Sony Ericsson P900

Sony Ericsson P900 je špičkový mobilní telefon s funkcemi kapesního počítače. V současné době má ve své třídě jen velmi malou konkurenci.

Recenze mobilů: chytrý Sony Ericsson P900

Vnější provedení

Sony Ericsson P900 je chytrý telefon postavený na operačním systému Symbian. Vzhled je nejviditelnější změnou oproti staršímu modelu. Na první pohled je P900 menší než starší zařízení, při porovnání rozměrů to ale vyjde prakticky nastejno. Rovněž hmotnost nemá moc smysl porovnávat, u obou zařízení se pohybuje kolem sto padesáti gramů. Jak rozměry, tak hmotnost jsou ale ve srovnání s mobilními telefony nadprůměrné.

Kryty telefonu jsou vyrobeny z plastu, který připomíná broušený kov. Materiál se zdá být kvalitní, ale protože jde jen o plast, opotřebení se časem stejně nevyhnete. Sony Ericsson je dostatečně pevný telefon, ale po stisknutí v ruce se ozve slyšitelné vrzání.

Ovládání a baterie

Víc než klávesnici jsem při ovládání v zavřeném stavu využíval pětisměrné točicí a mačkací kolečko Jog-Dial. Sony Ericsson zapracoval na logice ovládání a funkce kolečka se už v zavřeném a otevřeném stavu neliší. Na opačné straně telefonu než kolečko jsou dvě tlačítka pro rychlé spuštění aplikací a slot pro paměťovou kartu Memory Stick Duo. Ovládací pero je kulatá tyčinka, která má své místo v otvoru v pravém horním rohu telefonu.

K lithium-polymerovému akumulátoru se dostaneme po sejmutí zadního krytu, karta SIM pod baterií je pohodlně přístupná. S výdrží to je těžké: Když si se Sony Ericssonem aktivně hrajete, za den je bez energie. Při běžném používání jsem ale dobíjel po třech až čtyřech dnech, a to je velice dobrý výsledek.

:. Pětisměrné točící a mačkací tlačítko Jog-Dial

Slabý signál, silný displej

Tentokrát jsem nebyl úplně spokojen s příjmovými vlastnostmi telefonu. Na místě s horším pokrytím ukazatel kolísal mezi žádným signálem a polovinou stupnice - někdy jsem telefonoval a datoval bez problémů, po chvíli se operátor na stejném místě úplně ztratil. Sony Ericsson P900 je triální, kromě evropských frekvencí podporuje i pásmo 1 900 MHz.

Displej Sony Ericssonu P900 používá aktivní technologii TFT a díky možnosti zobrazení až pětašedesáti tisíc barev je kvalitnější než u předchůdce. Lze jej používat snad ve všech světelných podmínkách a za zmínku stojí i věrné podání barev, nepřevažuje zde žádný odstín.

Základní výbava

Sony Ericsson P900 využívá operační systém Symbian ve verzi 7.0, nad kterým je postaveno uživatelské prostředí nazvané UIQ 2.1. Procesor zůstal stejný jako u P800 (ARM 9, 156 MHz). Telefon dostal do vínku 48 MB paměti a z toho 16 MB je k dispozici uživateli. Standardně dostanete také paměťovou kartu Memory Stick Duo o kapacitě 32 MB.

Sony Ericsson P900 má většinu důležitých aplikací už v základní výbavě, plnohodnotně se dá využívat už při vybalení z krabice. I přesto ale lze možnosti zařízení rozšiřovat dalšími programy.

Telefonní seznam a ostatní funkce

Hlavní výtka k staršímu modelu, chybějící vyzváněcí profily, zůstala neopravena. K dispozici je jen rychlé vypnutí všech zvuků a možnost deaktivovat vysílací část, například pro použití v letadle. Telefonní seznam a s ním spojené funkce jsou ale velmi propracované. Se zavřeným telefonem lze mezi jmény rychle vyhledávat postupným psaním znaků, na velkém displeji se hledá pomocí záložek a posléze rychlým listováním.

Kapacita seznamu je omezena pouze volnou pamětí, k jednomu jménu lze samozřejmě přidat řadu položek: nejrůznější telefonní čísla, funkci, domácí a firemní adresu. Jednotlivé osoby mohou mít přiřazenu různou vyzváněcí melodii, při příchozím hovoru se na displeji může objevit fotografie. Kvalita zvuku při telefonování je běžná - nemohu sice napsat, že je vynikající, ale na druhou stranu si Sony Ericsson P900 nezaslouží ani pomluvy. Také hlasitost vestavěného handsfree je dostačující.

:. Kvalita klávesnice je výborná, píše se dobře a bez chyb

Sony Ericsson P900 zvládá vše: běžné textové zprávy SMS, rozšířené EMS, multimediální MMS, má vestavěný e-mailový prohlížeč. Díky dobré klávesnici je psaní zpráv v zavřeném stavu pohodlné, chybí ale český slovník T9. U otevřeného telefonu lze poměrně rychle psát s rozpoznáváním znaků. P900 podporuje dlouhé SMS, od začátku odpočítává napsané znaky a uvádí počet částí, na které se zpráva rozdělí. Práce se zprávami MMS je také pohodlná: lze posílat obrázky, zvuky a video. Přehled všech funkcí telefonu hledejte na tomto místě.

Multimédia a organizace času

Rozlišení vestavěného fotoaparátu je 640 x 480 bodů, lze ale zvolit i menší formáty. I když snímky opět Chytrý telefon P900 lze použít i jako přehrávač hudebních souborů MP3. Však také přímo v krabici dostanete stereofonní sluchátka sloužící rovněž jako handsfree; využít lze také vestavěný reproduktor.

Nahrané video, nebo klidně i filmy upravené pro prohlížení na malém displeji, si můžete přímo na P900 přehrávat. Na video se můžete dívat v malém okně, nebo ho roztáhnout na celou širokoúhlou plochu, kde se ale už obraz dost trhá.

Pro organizaci času je v P900 standardně k dispozici kalendář, úkolovník, poznámky a budík. Budík se bohužel stále nezbavil špatné vlastnosti předchozího modelu a když je telefon vypnutý, v nastavenou dobu se neozve. Musíte se smířit, že v noci bude muset být P900 zapnutý - v takovém případě potom můžete využít až tři opakované budíky.

:. Pokročilý kalendář

Jako na PC

Na Sony Ericssonu P900 můžete prohlížet dokumenty formátů Microsoft Wordu, Excelu, PowerPointu a Adobe Acrobatu (PDF). Pokud dostanete například e-mailem tabulku nebo textový dokument, můžete si je v telefonu rovnou otevřít. Standardní součástí systému je nyní i jednoduchý správce souborů. Lze s ním pracovat se soubory a složkami - přejmenovávat, kopírovat, přesouvat, mazat. V telefonu najdeme dvě hry: šachy a pasiáns, další hry lze dohrát.

Sony Ericsson P900 nabízí klasické vytáčené datové přenosy, HSCSD s rychlostmi až 28,8 kb/s a GPRS třídy 8 (4+1). S počítačem se P900 propojuje prostřednictvím synchronizační kolébky připojené USB kabelem, k dispozici je ale také infraport a Bluetooth. Standardní internetový prohlížeč v Sony Ericssonu P900 není příliš dobrý, doporučujeme nainstalovat prohlížeč Opera, který je k dispozici zdarma. S Operou i vestavěným prohlížečem se dostanete na internetové i wapové stránky, jen se nezobrazují některé znaky s háčky a čárkami.

Kromě cédéčka se synchronizačním programem PC Suite dostanete disk s plnými (Opera, MobiPocket Reader, Photo Editor atd.) nebo zkušebními (Handy Day, Handy Safe atd.) verzemi programů. PC Suite slouží k synchronizaci dat s Microsoft Outlookem nebo Lotus Organiserem či Notes. Synchronizovat lze adresář, kalendář, úkolovník a poznámky, přenášet lze také e-maily ve schránce. Kompletní recenzi si můžete přečíst na serveru MobilMania.cz

Jeden z nejchytřejších

Sony Ericsson P900 nepřináší tolik změn, aby to současné majitele modelu P800 muselo nutit zahodit starší přístroj a okamžitě pořídit nový. Na druhou stranu si ale stejně myslím, že to část z nich stejně udělá. Přestože řada problémů z minulé verze nebyla vyřešena, je to moc hezké a velice dobře využitelné zařízení. Telefon se zatím prodává u Eurotelu za cenu 23 995 Kč.

Marek Lutonský, (www.mobilmania.cz)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků