Hlavní obsah

Prodejci nemají jinou možnost. Musí zdražit počítače, tvrdí analytici

Výrobci počítačů letos zvýší ceny v Evropě a Japonsku až o deset procent. Budou tak vyrovnávat dopad znehodnocení většiny měn. Uvedla to analytická firma Gartner.

Prodejci nemají jinou možnost. Musí zdražit počítače, tvrdí analytici

"V současné době pozorujeme, jak se prudké zhodnocování dolaru vůči ostatním měnám promítá to výsledků a výnosů řady společností. Dodavatelé PC na Japonském a Evropském trhu, kde lokální měny oslabily od počátku roku 2015 až o 20 procent, nebudou mít jinou možnost, než zvednout ceny, aby zůstali ziskoví," uvedl vedoucí výzkumu Gartneru Ranjit Atwal.

Podle odhadů Gartneru výdaje na zařízení v západní Evropě vyjádřené v dolarech letos vzrostou na 116 miliard. Toto zvýšení již reflektuje očekávaný růst cen v lokálních měnách.

"Výrobci zařízení částečně dopad klesajících dolarových výnosů vykompenzují jednociferným procentuálním poklesem cen komponent v průběhu roku 2015. Zároveň budou nabízet PC s menším počtem funkcí, aby udrželi ceny co nejníže," dodal Atwal. Na vyspělých trzích se prodeje PC odvíjejí do značné míry od cen a Gartner proto očekává, že 30 procent zákazníků bude i v roce 2016 volit levnější modely.

Podraží i levné počítače

Společnost Microsoft však již dříve varovala, že výrazně podražit by měly i levné počítače. Týká se to především strojů, které jsou vybaveny speciální zvýhodněnou verzí operačního systému Windows 8.1 with Bing.

Podle zástupců amerického softwarového gigantu v současnosti dochází k doprodeji levných zařízení se systémem Windows 8.1 with Bing. Ten je přitom nainstalován na desítkách různých modelů s cenovkou pod deset tisíc korun.

Poté, co budou skladové zásoby počítačů, notebooků a tabletů se zvýhodněnou cenou rozebrány, dá se podle zástupců Microsoftu očekávat skokový nárůst cen až o 40 procent. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků